Zmiany w 500 plus od 1 stycznia. Pieniądze przyjdą tylko na konto. Gdzie składać wnioski?

Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta

Nadchodzą zmiany w programie Rodzina 500 Plus. Od 1 stycznia świadczenie będzie wypłacane tylko na konto, a samorządy nie będą już przyjmować wniosków. Wyjaśniamy co zrobić, aby od przyszłego roku móc starać się o 500 plus.

Program Rodzina 500 Plus został wprowadzony 1 kwietnia 2016 r. Po kilku latach rząd postanowił wdrożyć w nim zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.

Zmiany w 500 plus. Gdzie złożyć wniosek w 2022 roku?

Pierwsza zmiana polega na tym, że od przyszłego roku pieniądze z programu Rodzina 500 Plus będą wypłacane wyłącznie w formie bezgotówkowej, czyli na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Kolejną zmianą będzie przejęcie obsługi programu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To oznacza, że od 1 stycznia wnioski będzie przyjmować ZUS, a nie samorządy. Zakład będzie również wypłacał 500 plus. Gminy będą jednak kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.

Ważna zmiana dotyczy również sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego – pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.

Dodatkowe 500 plus od 2022. Jak uzyskać?

Od 1 stycznia 2022 r. do ZUS będzie można również składać wnioski o wypłaty z programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Pieniądze przysługują na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Łącznie można otrzymać 12 tys. zł – po 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok.

Ministerka Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg mówiła w Programie 1 Polskiego Radia, że wnioski będą przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną – przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, profil Empatia resortu rodziny, oraz bankowość elektroniczną. Zastrzegła, że banki na razie deklarują przyjmowanie wniosków od 4 stycznia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miał dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku, ale decydująca będzie data jego złożenia. Świadczenie będzie przyznawane niezależnie od dochodu i równolegle z wypłatą 500 plus.

Źródło: https://next.gazeta.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com