Niebotyczne ceny noclegów w sylwestra. Wyższe niż przed pandemią, dużo wyższe niż w święta

Agencja Gazeta / HRE Investments

Ceny w hotelach są o 20-30 proc. wyższe niż przed pandemią. Sylwestrowy weekend jest też prawie o połowę droższy od np. Wigilii – wynika z analizy HRE Investments.

„Jeśli ktoś chce żegnać bieżący rok w Zakopanem, a jeszcze nie zarezerwował noclegu, to wydać będzie musiał krocie. Dane z popularnych serwisów rezerwacyjnych sugerują, że w dniach od 31 grudnia do 2 stycznia średnia stawka za dobę przekracza już tysiąc złotych” – czytamy w raporcie HRE Investments.

Sylwester znacznie droższy niż święta

Z czego to wynika? Oferta jest już wykupiona, a na chętnych czekają tylko najdroższe propozycje – tłumaczy Oskar Sękowski, analityk HRE Investments. W Zakopanem nocleg w okresie świątecznym (24-26 grudnia) średnio kosztuje 670 zł, czyli o 370 złotych za dobę mniej. 

Zjawisko to dotyczy wszystkich popularnych kurortów w Polsce. Przykładowo nocleg w trakcie Sylwestra w Szklarskiej Porębie będzie droższy niż w święta o 307 zł, a w Sopocie o 298 zł. Z najmniejszą różnicą w stawce za dobę możemy się spotkać w Międzyzdrojach – wynosi ona 136 zł.

Sylwester najdroższy w Zakopanem. Taniej nad morzem

„By spędzić tegoroczne święta (24-26 grudnia) poza domem musimy się przygotować na przeciętną stawkę na poziomie około 520 zł za noc” – czytamy w raporcie. Z najwyższymi cenami spotkamy się w Zakopanem i Karpaczu, gdzie doba dla dwóch osób kosztuje odpowiednio 670 i 616 zł. W tych dwóch lokalizacjach zarezerwowano już 95-96 proc. noclegów. Najtaniej jest z kolei w Międzyzdrojach i Kołobrzegu, gdzie stawki dla dwóch osób za dobę to odpowiednio 478 i 451 zł.

Ceny i obłożenie obiektów hotelowych w okresie Bożego Narodzenia 24-26 grudniaCeny i obłożenie obiektów hotelowych w okresie Bożego Narodzenia 24-26 grudnia HRE Investments

Natomiast Sylwester to przede wszystkim znacznie wyższe stawki, ale też ostatni czas na zarezerwowanie pobytu. W Zakopanem średnia stawka za dobę dla dwóch osób to 1044 zł, co daje ponad 2 tys. zł za cały sylwestrowy weekend. Obłożenie obiektów hotelowych wynosi aż 97 proc. Sylwester w Szklarskiej Porębie to koszt 869 zł, jednak tutaj pozostało już tylko 2 proc. wolnych miejsc noclegowych. Z najtańszą ofertą spotkamy się w Krynicy-Zdrój – średnia stawka za dobę dla dwóch osób w Sylwestra to 579 zł. Nieco drożej jest nad morzem.

Ceny i obłożenie obiektów hotelowych w okresie Sylwestra 31 grudnia-1 stycznia

Z szacunków HRE Investments wynika, że jeszcze przed wybuchem pandemii w tych samych miastach, w analogicznym okresie za dobę można było zapłacić przeważnie 20-30 proc. mniej niż obecnie. „Trudno się dziwić panującej sytuacji – rok temu pandemia i lockdown zrobiły swoje, ograniczając ruch turystyczny w okresie świątecznym. W tym roku, póki co na Święta czy Sylwestra nie jest planowane zamykanie obiektów” – pisze analityk Oskar Sękowski.

Źródło: https://next.gazeta.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com