Pensja minimalna w górę, ale wzrosną też ceny popularnych usług. Jakich?
Od 1 stycznia 2025 roku w górę idzie pensja minimalna. Eksperci podkreślają jednak, że wyższe wynagrodzenia pracowników mogą oznaczać też wzrost ceny niektórych popularnych usług.
Pensja minimalna w górę: Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie rośnie z 4300 do 4666 złotych brutto. Wyższe pensje otrzyma około 3,2 mln osób, które łącznie zyskają 10 mld złotych. Rośnie też od nowego roku stawka godzinowa – z 28,10 zł do 30,50 zł.
Pensja minimalna rosła dwukrotnie: Płaca minimalna była w ubiegłym roku podwyższana w naszym kraju dwukrotnie. W 2025 roku będziemy mieli do czynienia z jednorazową podwyżką minimalnego wynagrodzenia. Przypomnijmy, że pensja minimalna w Polsce musi co roku wzrosnąć co najmniej o prognozowany poziom średniorocznej inflacji na przyszły rok.
Pensja minimalna rosła jak szalona: Polska należy do krajów, w których pensja minimalna rosła w ostatnich latach najszybciej. Przedsiębiorcy od wielu lat alarmują, że tak szybkie podwyżki zabijają firmy i wpływają negatywnie na gospodarkę. Okazuje się, że w porównaniu do okresu bezpośrednio przed pandemią COVID-19 wzrost minimalnego wynagrodzenia w naszym kraju wyniósł aż 63 proc.
Ceny popularnych usług w górę? Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że wzrost płacy minimalnej najbardziej wpłynie na wynagrodzenia osób świadczących usługi. Dodała, że można się spodziewać podwyżek cen usług między innymi fryzjerów, hydraulików i kosmetyczek.
Co dalej? Ekspertka Banku Pocztowego dodaje, że w 2025 roku wzrost płacy minimalnej jest już niższy niż w poprzednich latach. Wynika to z obserwowanego w 2024 roku spadku inflacji. Ekonomistka uważa, że w 2025 roku spadnie tempo wzrostu płac. Jej zdaniem wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw nie będą już rosły w dwucyfrowym tempie.
Źródło: gazeta.pl