PIT 2023. Rozlicz się sam i skorzystaj z ulgi. Fiskus sam o tym nie przypomni

Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Rozpoczął się okres rozliczeń PIT za 2023 rok. Polacy jak zwykle mogą wybierać wśród wielu ulg podatkowych. Jednak aby z nich skorzystać, należy rozliczyć się samodzielnie. Urząd Skarbowy za nas tego nie zrobi.

PIT za 2023 rok można rozliczać już od 15 lutego. Deklaracje podatkowe należy składać do 30 kwietnia. Podobnie jak w zeszłym roku mamy wybór – możemy rozliczyć się sami (w przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38) albo nie robić nic. Wtedy PIT zaakceptuje się automatycznie w systemie Twój e-PIT. Tutaj pojawia się haczyk, a nawet dwa haczyki.

Rozliczenia podatkowe za 2023 rok. Deklarację PIT warto złożyć samodzielnie

Po pierwsze, jeśli nie złożymy samodzielnie zeznania podatkowego, to nie będziemy mogli wybrać ulg podatkowych. Teoretycznie każdy z nas może skorzystać przynajmniej z jednej ulgi. Ale Urząd Skarbowy nam o tym nie przypomni. Jeśli do końca kwietnia nic nie zrobimy, nasz PIT zaakceptuje się bez naliczenia ulg podatkowych.

Warto mieć również na uwadze, że jeśli sami złożymy deklarację podatkową, to szybciej otrzymamy ewentualny zwrot podatku. Podczas wypełniania PIT-u możemy podać numer konta bankowego, na który przelany zostanie zwrot. W innym przypadku będziemy musieli po prostu poczekać do końca kwietnia na zatwierdzenie formularza.

Ewentualny zwrot podatku następuje do 45 dni od wysłania zeznania podatkowego do fiskusa drogą elektroniczną. W praktyce często środki są na koncie dużo szybciej. Posiadacze Karty Dużej Rodziny są uprzywilejowani i na zwrot nadpłaty z PIT czekają maksymalnie do 30 dni. W przypadku rozliczania się metodą tradycyjną, czyli papierową, Urząd Skarbowy ma czas na zwrot podatku nawet do 90 dni.

PIT 2023. Jakie są dostępne ulgi podatkowe?

Jak co roku, Polacy mogą wybierać wśród licznych ulg podatkowych. Praktycznie każdy z nas załapie się np. na ulgę na internet. Mogą z niej skorzystać osoby, które w latach wcześniejszych nie korzystały z tego odliczenia albo po raz pierwszy skorzystały z niego w zeznaniu za 2022 rok. Maksymalnie można odliczyć 760 zł na osobę (1520 zł, jeśli z Internetu korzystali małżonkowie).

W 2024 roku dostępne są również: ulga na dziecko, ulga termomodernizacyjna, ulga dla młodych oraz ulga dla krwiodawców. O ulgach podatkowych i szczegółowych zasadach ich odliczania można przeczytać na stronie podatki.gov.pl.

Źródło: gazeta.pl

1 thought on “PIT 2023. Rozlicz się sam i skorzystaj z ulgi. Fiskus sam o tym nie przypomni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com