Podwyżek opłat za wodę miało nie być, tymczasem… Sięgają nawet kilkudziesięciu procent!

Podwyżki opłat za wodę ogłaszają kolejne miasta. Choć obecny rząd zapewniał, że takowych nie będzie, w niektórych aglomeracjach ceny skoczyły nawet o kilkadziesiąt procent!

Od 24 maja mieszkańcy Sopotu płacą więcej za wodę i odprowadzanie ścieków. – Cena za metr sześcienny wody wzrosła o 1,27 zł do poziomu 4,90 zł brutto, natomiast opłata za odprowadzenie metra sześciennego ścieków poszła w górę o 1,58 zł i wynosi 8,35 zł brutto. Oznacza to podwyżki o ok. 30 proc. 

Jak przypomina portal money.pl, choć w minionym roku skala podwyżek nie była duża, sięgała maksymalnie 10 proc., co wynikało to z polityki rządu przyjętej w roku 2022, teraz sytuacja ulega zmianie.

– Jako rząd nie możemy dopuścić do podwyżek cen za media, jeśli nie są one niezbędne. Dzięki rządowemu wsparciu dla samorządów stawki opłat nie powinny wzrosnąć. Samorządy powinny stosować dopłaty lub bilansować rosnące koszty, aby pozostawić ceny wody i ścieków na obecnym poziomie

– mówił ówczesny wiceszef resortu infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Tymczasem problem podwyżek cen za wodę dotyczy coraz większej liczby polskich miast. W Łodzi w kwietniu tego roku cenę za wodę i ścieki podniesiono z 8,89 na 12,01 zł, co oznacza wzrost o ok. 35 proc. Ok. 36 proc. więcej płacą od stycznia mieszkańcy Płocka. W Radomiu wprowadzona niedawno podwyżka sięgnęła 15 proc. – podaje money.pl.

Nie wszędzie podwyżki są tak spektakularne, ale są.

– W Gorzowie Wielkopolskim sięgnęły ok. 5 proc., podobnie w Poznaniu, gdzie miejscy rajcy zapewniali, że wzrost przełoży się na rachunki wyższe o 6 zł. W Oświęcimiu z kolei podwyżka sięgnęła 2,5 proc. Tam, gdzie wprowadzenie wyższych taryf jest dopiero planowane, ceny też nie zawsze dramatycznie pójdą w górę – na przykład w Szczytnie ma to być ok. 10 proc. – czytamy.

Szef resortu infrastruktury Dariusz Klimczak jeszcze w kwietniu zapewniał:

Rząd nie przewiduje żadnych podwyżek wody. Planujemy zdecentralizować zarządzenie wodami. Polaków nie czekają żadne podwyżki wody.

Źródło: money.pl

Foto: Pixabay – pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com