Polska firma chce przejąć udziały rafinerii w Schwedt?

fot. SatyaPrem/pixabay.com/Pixabay License

Prywatny polski koncern Unimot jest zainteresowany kupnem udziałów w położonej tuż przy naszej granicy rafinerii PCK Schwedt – podała Agencja Reutera. Unimot ani nie potwierdza ani nie zaprzecza tym informacjom.

Większość udziałów rafinerii naftowej PCK Schwedt nadal formalnie należy do rosyjskiego Rosnieftu, ale jest zarządzana przez podlegającą rządowi Niemiec Federalną Agencję ds. Sieci, która sprawuje zarząd powierniczy. Oprócz rosyjskiego koncernu, 37,5 proc. udziałów w Schwedt należy do brytyjskiego koncernu Shell, a osiem do włoskiego ENI. Jak informuje Agencja Reutera teraz pojawiły się podmioty zainteresowane kupnem udziałów należących do Shell. Wśród nich jest polski niezależny importer paliw płynnych i gazowych Unimot.

„Unimot prowadzi negocjacje z koncernem naftowym Shell w sprawie 37,5 procent udziałów”

poinformowała Agencja Reutera, powołując się na informacje od dwóch osób zaznajomionych ze sprawą. Polska spółka nie jest jednak jedyną, która wyraziła zainteresowanie udziałami Brytyjczyków

Wśród nich są m.in. firmy z Kazachstanu – grupa Kaz-Munay-Gas i jej spółka zależna Kaztransoil. Mają one jednak nie wchodzić w rachubę, ponieważ nie mogą zagwarantować niezbędnej stabilności rafinerii w Schwedt – wynika z informacji Reutersa uzyskanych od osoby z kręgów rządowych.

Sprawy nie komentuje ani Shell ani Rosnieft, który oficjalnie posiada 54 proc. udziałów w rafinerii. Od września 2022 roku podlegają one jednak zarządowi powierniczemu. Był on dwukrotnie przedłużany, ostatnio powiernictwo zostało przedłużone na początku września br. i ma obowiązywać do marca 2024 r.

Jak informowała przed dwoma tygodniami Agencja Reutera, dotąd nie osiągnięto postępów w negocjacjach z rosyjskim koncernem naftowym Rosnieft w sprawie sprzedaży jego udziałów w rafinerii. Istnieje obawa, że może to doprowadzić do opóźnienia w poszukiwaniu potencjalnego inwestora dla zakładu. Michael Kellner, sekretarz stanu ds. gospodarczych, powiedział wówczas, że poprzez przedłużenie zarządu powierniczego rząd przeciwstawia się zagrożeniu dla bezpieczeństwa dostaw energii, które w dalszym ciągu pozostaje aktualne.

Zdaniem niemieckich mediów w czerwcu br. polski rząd miał naciskać na zwiększenie tempa w sprawach własności rafinerii, szczególnie aby zmusić Rosnieft do opuszczenia zakładu. O tym, że Shell również chce się pozbyć swoich udziałów w rafinerii, mówi się od dłuższego czasu. Negocjacje w tej sprawie mają być na zaawansowanym etapie. Unimot jest prywatnym przedsiębiorstwem, które działa m.in. w zachodniej Polsce, a także w Niemczech. Pod marką Avia prowadzi 3200 stacji paliw w 15 krajach Europy.

Po doniesieniach agencyjnych Unimot opublikował we wtorek, 26 września, oświadczenie na platformie X. Czytamy w nim m.in., że spółka stara się dywersyfikować źródła działalności i analizuje „pojawiające się okazje rynkowe”.

Źródło

Deutsche Welle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com