Przełom po rozmowach Polska-Ukraina? „Minister też mówił, że to były niepotrzebne emocje”

fot. Twitter/Robert Telus

O „wygaszaniu emocji” pomiędzy Polską a Ukrainą mówił dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który spotkał się w formie wideorozmowy z ukraińskim ministrem Mykołą Solskim.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus odbył spotkanie online ze stroną ukraińską na temat zboża i nowych procedur, które proponuje Ukraina jeżeli chodzi o przewóz zboża na teren UE i poza ten teren.

– Nasze stanowisko jest stanowcze. Na rynek polski zboże z Ukrainy nie może wpływać. Strona ukraińska dobrze przyjęła naszą argumentację, że my musimy poradzić sobie ze zbożem, które zebraliśmy w tym roku ze żniw, a przed nami kukurydza – powiedział minister na briefingu prasowym.

Telus próbował przekonywać Ukraińców, że skarga do WTO jest bezpodstawna. Ukraiński minister zadeklarował, że przemyślane zostanie wycofanie tej skargi. 

– To byłaby dobra rzecz, jeżeli chcemy rozmawiać, a wszyscy chcemy szukać rozwiązań długofalowych, to ta zadra, która jest, jeżeli chodzi o tę skargę, powinna być wycofana. Minister też mówił, że to były niepotrzebne emocje, że musimy uspokoić sytuację – stwierdził Telus.

Minister zaznaczył, że po dobrej rozmowie jest cel, by pomóc Ukrainie wywieźć zboże z Ukrainy, tak żeby trafiło tam, gdzie trafiało przed wojną. W ciągu tygodnia lub dwóch ma odbyć się kolejne polsko-ukraińskie spotkanie. 

 Rozmawiamy i budujemy mechanizmy na przyszłość. To jest nasza odpowiedzialność – podsumował Robert Telus.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com