Polski Ład. Ruszyła infolinia wyjaśniająca zmiany podatkowe w 2022 roku

Fot. KPRM

Ruszyła infolinia objaśniająca zmiany podatkowe, które od 1 stycznia 2022 r. wprowadza Polski Ład. Obywatele i przedsiębiorcy mogą uzyskać informacje m.in. na temat nowej składki zdrowotnej, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego i emerytury bez podatku.

– W Ministerstwie Rozwoju i Technologii uruchomiliśmy infolinię dla obywateli i przedsiębiorców. Dzięki niej osoby zainteresowane uzyskają rzetelne informacje na temat rozwiązań Polskiego Ładu. Z wszelkimi pytaniami można dzwonić pod numer 22 765 64 64 – przekazała wiceministerka rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

Infolinia wyjaśniająca rewolucję podatkową Polski Ład już działa

Infolinia została uruchomiona w środę 15 grudnia i jest jednym z elementów tzw. Multikanałowego Centrum Informacji „Polski Ład”. Przedsiębiorcy i obywatele mogą za jej pośrednictwem „uzyskać kompleksową informację na temat obowiązujących przepisów prawnych, procedur administracyjnych i usług dostępnych drogą elektroniczną oraz o możliwości korzystania z rozwiązań wprowadzanych przez Polski Ład” – czytamy w rządowym komunikacie.

Dzięki infolinii będzie można otrzymać wsparcie przy wypełnianiu formularzy i wniosków niezbędnych do skorzystania z rozwiązań rządowego programu. Przedsiębiorcy i obywatele otrzymają tam również informacje na temat projektów obejmujących m.in. zmiany podatkowe (w tym nowe składki zdrowotne), mieszkalnictwo (dom bez formalności i kredyt bez wkładu własnego), emerytury bez podatku, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, zmiany dla rolników oraz wsparcie dla firm wdrażających innowacje.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 16:00 pod numerem 22 765 64 64.

Polski Ład podpisał prezydent mimo apelu Konfederacji Lewiatan. Wchodzi w życie 1 stycznia 2022 r.

Ustawa podatkowa wprowadzająca Polski Ład to 140 stron przepisów, które zmieniają inne ustawy. Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw została uchwalona 29 października.

Na początku listopada Konfederacja Lewiatan wystosowała apel do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy. „Zmiany, które mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku, pogorszą warunki funkcjonowania firm, istotnie zwiększą koszty prowadzenia działalności gospodarczej i są największą w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców” – przekonywał Andrzej Nikończyk, przewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.Ostatecznie 16 listopada Andrzej Duda podpisał ustawę, a 23 listopada została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy przewidują podwyżkę do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, a do 120 tys. zł – pierwszego progu podatkowego, do którego obowiązuje stawka 17 proc. Zmienią się również zasady odliczania składki zdrowotnej od podatku – więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Polski Ład. Zmiany w składce zdrowotnej. Ile zapłacą przedsiębiorcy? [WYLICZENIA]

Źródło: https://next.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com