Pomimo inwazji Rosji na Ukrainę „wkładają pieniądze do kieszeni Putina”. O jakie państwa chodzi? SPRAWDŹ

pixabay

– Kraje europejskie potępiają wojnę, a jednocześnie wkładają pieniądze do kieszeni Putina – mówi Jonathan Noronha-Gant z organizacji Global Witness w „Brussels Times”. – Europejski system energetyczny(…), finansuje reżimy podżegające do wojny i podsyca zabójcze ekstremalne warunki pogodowe – dodaje.

Według raportu opublikowanego przez Global Witness, organizację pozarządową zajmującą się ochroną środowiska i prawami człowieka, Belgia zakupiła 17 proc. całkowitego rosyjskiego eksportu LNG w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku, przy czym jedynie Chiny (20 proc.) i Hiszpania (18 proc.) kupowały więcej.

Badanie wykazało również, że w ostatnich latach UE jako całość znacznie zwiększyła import rosyjskiego skroplonego gazu. W okresie od stycznia do lipca 2023 r. kraje UE zakupiły 22 mln metrów sześciennych rosyjskiego LNG, czyli o 7 mln m sześc. więcej niż w tym samym okresie 2021 r.

UE kupuje obecnie ponad połowę (52 proc.) całego eksportowanego rosyjskiego LNG – w porównaniu z 49 proc. w 2022 r. i 39 proc. w 2021 r.

Część rosyjskiego LNG importowanego przez Belgię jest następnie eksportowana do innych państw członkowskich UE.

Według firmy zajmującej się analizą rynku ICIS w ubiegłym roku przez belgijski terminal LNG w Zeebrugge w drodze do innych krajów UE przepłynęło 4,3 mln m. sześc. rosyjskiego paliwa kopalnego, co oznacza wzrost o 70 proc. w porównaniu z 2022 r.

W oświadczeniu Jonathan Noronha-Gant, działacz Global Witness, potępił zarówno moralne, jak i środowiskowe konsekwencje decyzji państw Europy o zwiększeniu zakupów rosyjskiego LNG.

„Europejski system energetyczny oparty na gazach kopalnych powoduje katastrofę klimatyczną i zagrożenie dla bezpieczeństwa, finansuje reżimy podżegające do wojny i podsyca zabójcze ekstremalne warunki pogodowe. Kraje europejskie potępiają wojnę, a jednocześnie wkładają pieniądze do kieszeni [prezydenta Rosji Władimira] Putina

– powiedział cytowany przez „Brussels Times” Noronha-Gant.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com