Przeciętne wynagrodzenie ostro w górę. Największa wiktoria nad inflacją od lat

Fot. Agencja Gazeta

7544,98 zł – tyle w październiku wyniosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Polsce, według najnowszych danych GUS. To o 12,8 proc. więcej niż przed rokiem.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wyniosło w październiku 7544,98 zł zł brutto – poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. To oznacza wzrost o 12,8 proc. (blisko 860 zł brutto) rok do roku, czyli w porównaniu z październikiem 2022 r. W zestawieniu z danymi z września br., przeciętne wynagrodzenie urosło o 2,2 proc. (aż około 165 zł brutto). GUS tłumaczy to m.in. wypłatami premii kwartalnych, motywacyjnych, uznaniowych, nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wygrało z inflacją

Dane są dużo lepsze od konsensusu prognoz ekonomistów. Ten wskazywał na wzrost o 11,8 proc. rok do roku. Skok o 12,8 proc. rok do roku to najlepszy wynik od marca br.

Wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw o 12,8 proc. rok do roku oznacza, że średnia płaca urosła też realnie – czyli pobiła inflację. Ta wyniosła w październiku 6,6 proc. rok do roku. Realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia rok do roku wyniósł w październiku około 5,8 proc., najwięcej od lutego 2019 r.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw nie mówi wszystkiego

Dane o przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw są pomocne – dają pewien obraz sytuacji z płacami na rynku pracy, a jednocześnie są najłatwiejsze i najszybsze do zbierania i publikacji przez GUS. Z drugiej strony oczywiście nie mówią wszystkiego.

Po pierwsze, te dane dotyczą tylko płac w firmach zatrudniających przynajmniej dziesięć osób, w dodatku nie ze wszystkich branż, a także z pominięciem m.in. sfery budżetowej oraz osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne. Sektor przedsiębiorstw to tak naprawdę tylko 40 proc. całego rynku pracy w Polsce. 

Po drugie, dane potrafią się silnie różnić między branżami – zarówno jeśli chodzi o dynamikę zmian płac, jak i generalnie ich średni poziom. Najprostszy przykład – jeśli jednej osobie pensja przez rok urosła o 20 proc. (bo dostała podwyżkę lub zmieniła pracę na lepiej płatną), a drugiej nie urosła wcale, to średnio ich wynagrodzenie wzrosło o 10 proc.

W końcu po trzecie – z przeciętną pensją jest tak, że wyraźnie zawyżają ją najwyższe wynagrodzenia. Inne dane GUS wskazują, że poniżej przeciętnej pensji zarabia mniej więcej dwie trzecie pracowników w Polsce. Mediana (czyli wartość środkowa – połowa zarabia więcej, połowa mniej) jest o blisko 20 proc. niższa od przeciętnego wynagrodzenia – czyli w obecnych warunkach zapewne o około 1300-1500 zł brutto.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com