Putin spotkał się z Erdoganem. Nadal będzie szantażować Zachód ws. zboża. Brzmi jak zdarta płyta

Sergei Guneyev / AP

Prezydent Rosji Władimir Putin po spotkaniu z przywódcą Turcji ogłosił, że powróci do tzw. umowy zbożowej, ale tylko jeśli Zachód wypełni swoje zobowiązania. Tymczasem Recep Tayyip Erdogan uważa, że jest szansa na znalezienie kompromisu.

Władimir Putin spotkał się w poniedziałek w Soczi z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Jednym z tematem rozmów była tzw. umowa zbożowa, którą Rosja postanowiła zerwać. Po spotkaniu Putin zabrał głos w tej sprawie, ale nie powiedział niczego nowego. Rosyjski przywódca stwierdził, że powrót do umowy zbożowej będzie możliwy, jeśli wcześniej Zachód wypełni swoje zobowiązania.

Umowa zbożowa zostanie przywrócona? Władimir Putin stawia warunki

– Będziemy gotowi rozważyć możliwość wznowienia umowy zbożowej i dzisiaj ponownie powiedziałem o tym prezydentowi [Erdoganowi – przyp. red.] – zrobimy to, gdy tylko wszystkie porozumienia w sprawie zniesienia ograniczeń w eksporcie rosyjskich produktów rolnych zostaną w pełni wdrożone – mówił Władimir Putin, cytowany przez Agencję Reutera.

Co na to prezydent Erdogan, który w ubiegłym roku uczestniczył w negocjacjach w sprawie zawarcia umowy zbożowej? – Wierzymy, że w krótkim czasie uda nam się znaleźć rozwiązanie, które spełni oczekiwania – stwierdził prezydent Turcji po spotkaniu z Putinem.

Umowa zbożowa, zawarta między Rosją, Ukrainą, Turcją i ONZ, wygasła 17 lipca 2023 r. Rosja nie mówiła wprost, że odrzuca umowę – rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że umowa przestała obowiązywać, a zatem została wstrzymana. Jednocześnie Moskwa nie chciała przedłużyć tego porozumienia. Władimir Putin po spotkaniu z Erdoganem w Soczi narzekał, że Zachód „wciąż blokuje dostawy zboża i nawozów z Federacji Rosyjskiej na rynki światowe”, dodając, że kraje zachodnie „oszukały” Rosję.

Rosja stawia żądania, chce zniesienia sankcji

Moskwa chce przede wszystkim zniesienia części sankcji. Jednym z głównych żądań jest ponowne podłączenie Rosyjskiego Banku Rolnego do międzynarodowego systemu płatności SWIFT. Unia Europejska odcięła bank w czerwcu 2022 r. w ramach szeroko zakrojonych sankcji nałożonych w odpowiedzi na zbrojną inwazję Rosji na Ukrainę.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com