To już pewne. Nowy podatek od stycznia. Wymagała go Unia Europejska

Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Od początku przyszłego roku w życie wejdzie nowy podatek. Jego wprowadzenia wymagała od nas Unia Europejska. Otarliśmy się nawet o kary. Wiemy, kto będzie musiał go zapłacić.

– Jesteśmy spóźnieni, bo poprzedni rząd, o ile nie protestował, jak dyrektywa była przyjmowana, czyli zgodził się na nią, o tyle niewiele zrobił, żeby ją implementować. Dlatego jesteśmy po czasie, dużo po czasie, dlatego Komisja Europejska wszczęła procedury, żeby nas ukarać. I ta kara jest bardzo realna. To będą duże pieniądze, wynikające z niezaimplementowania dyrektywy. Od początku Komisja mówiła: dla nas jest to sprawa bardzo ważna – mówił w październiku wiceminister finansów Jarosław Neneman. 

Polska wprowadzi unijny podatek w życie. Znamy szczegóły

Od tego czasu minął miesiąc i udało się przeforsować przepisy, których wymagała na nas unijna dyrektywa. W piątek (15 listopada) podpis pod ustawą z dnia 6 listopada 2024 r. o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych złożył prezydent Andrzej Duda. Właśnie ta ustawa jest urzeczywistnieniem nowego podatku, którego wymagała od nas Unia Europejska. 

Chodzi o zapewnienie globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych. W ten sposób opodatkowane mają zostać największe firmy. Dlatego przepisy są skierowane do „jednostek składowych grupy międzynarodowej lub grupy krajowej, jeżeli w co najmniej dwóch z czterech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy osiągnęły one przychód grupowy (wykazany w skonsolidowanym sprawozdaniu grupy) na poziomie co najmniej 750 mln euro”. 

W takim przypadku konieczne będzie oszacowanie przez daną firmę wysokości uzyskanego dochodu oraz wysokości zapłaconych podatków. Zasady tych wyliczeń dokładnie opisano w ustawie. W ten sposób możliwe będzie przeprowadzenie tzw. testu efektywnej stawki podatkowej. Jeśli efektywna stawka okaże się mniejsza niż 15 proc., firma będzie musiała zapłacić podatek wyrównawczy.

Unijny podatek uderzy w polskie firmy. Znamy skalę

Ilu będzie polskich przedsiębiorców, którzy ewentualnie będą podlegali obowiązkowi płacenia tego podatku? Wiceminister Jarosław Neneman wyliczył, że będzie to 40 spółek matek łącznie z innymi spółkami. Łącznie tych podmiotów, które mogą być potencjalnie objęte tym podatkiem, będzie około 7 tys. – Ta skala pokazuje też, do kogo jest adresowany ten podatek – podkreślał podczas wystąpienia w Sejmie. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. 

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com