Unia Europejska przekaże Mołdawii 1,9 mld euro. „Potrzebuje naszego wsparcia”

Fot. REUTERS/Yves Herman
Mołdawia dostanie 1,9 mld euro m.in. na przyspieszenie reform społeczno-gospodarczych. Kraj posiada status kandydata do Unii Europejskiej.
UE pomoże Mołdawii: Parlament Europejski dał zielone światło dla nowego instrumentu wsparcia dla Mołdawii. Kraj otrzyma 1,9 mld euro na przyspieszenie reform społeczno-gospodarczych, wzmocnienie odporności i przyspieszenie integracji z Unią Europejską. Celem jest złagodzenie wpływu wojny Rosji przeciwko Ukrainie na Mołdawię. Finansowanie przewidziane jest na lata 2025-2027.
„Mołdawia potrzebuje wsparcia”: Michał Szczerba, europoseł z Platformy Obywatelskiej uważa, że wspieranie procesu integracji Mołdawii jest kluczowe dla Polski. – Mołdawia potrzebuje naszego wsparcia ze względu na swoje położenie, jest blisko działań wojennych. Z drugiej strony potrzebuje też reform, środków, inwestycji zagranicznych i programów przedakcesyjnych – powiedział polityk w rozmowie z agencją Newseria. Mołdawia oficjalnie uzyskała status kandydata do Unii Europejskiej w czerwcu 2022 r. Według oceny Komisji Europejskiej z października 2024 r. Mołdawia i Ukraina znajdują się na podobnym etapie przygotowań do akcesji.
Mołdawia, Naddniestrze i gaz z Rosji: W styczniu 2025 r. Unia Europejska zapowiadała przekazanie Mołdawii 30 mln euro na złagodzenie kryzysu energetycznego, wywołanego przez Rosję. Wcześniej rosyjski koncern Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Naddniestrza – separatystycznego terytorium Mołdawii. W wyniku przerwania eksportu doszło do wyłączenia wszystkich kotłowni gazowych w regionie, a osiedla mieszkaniowe i instytucje publiczne pozostały bez ogrzewania i ciepłej wody. Natomiast w lutym samozwańcze władze Naddniestrza zdecdowały o przedłużeniu umowy z węgierską firmą MET na zakup rosyjskiego gazu. Rząd Mołdawii podkreślił, że nie popiera tego rozwiązania, ale je akceptuje, aby nie dopuścić do katastrofy humanitarnej na lewym brzegu Dniestru.
Źródło: gazeta.pl