Ważne słowa prezydenta podczas debaty ONZ nt. energii: Polska stawia ludzi na pierwszym miejscu

Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda podczas organizowanej przez ONZ debaty wysokiego szczebla na temat energii podkreślił szczególną rolę energetyki wiatrowej. Zapowiedział podwojenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym.

Duda przyznał podczas debaty organizowanej w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że „transformacja energetyczna jest wielkim technicznym i finansowym wyzwaniem dla Polski”, jednak podkreślił, że przyjęta w tym roku polityka energetyczna Polski do 2040 r. nakreślił „jasną wizję” tej transformacji, wytyczając ścieżkę do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Prezydent zaznaczył jednocześnie, że w transformacji Polska „stawia ludzi na pierwszym miejscu i bierze pod uwagę lokalne realia”. Dodał, że nasz kraj jest zainteresowany „sprawdzonymi i konkurencyjnymi technologiami w energetyce odnawialnej i jądrowej, z gazem ziemnym jako paliwem przejściowym”.

Zapowiedział, że w ramach strategii Polska podwoi produkcję energii ze źródeł odnawialnych do 2030 r., a szczególną rolę odgrywać będą odgrywać w tym farmy wiatrowe na Bałtyku.

Pojazdy zeroemisyjne w transporcie

Prezydent zapowiedział, że do końca dekady transport publiczny we wszystkich miastach powyżej 100 tys. mieszkańców będzie oparty o pojazdy zeroemisyjne.

„Zmiany zachodzące w polskim sektorze energetycznym powinny pozwolić na jej nisko- lub zeroemisyjną modernizację oraz stworzenie do 300 tys. miejsc pracy”

– zaznaczył Duda. „Do 2040 r. zbudujemy nowy system elektroenergetyczny. Transformacja energetyczna doprowadzi do kompleksowej rekonstrukcji sektora” – zapowiedział.

Prezydent RP brał udział w panelu dyskusyjnym na temat „sprawiedliwej i inkluzywnej transformacji energetycznej” ma się rozpocząć dwie godziny później. W dyskusji udział wzięli też m.in. prezydenci Brazylii, Portugalii, Kolumbii i Nigerii, a także specjalny wysłannik USA ds. klimatu John Kerry.

Źródło: https://niezalezna.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com