Znana sieć zlikwiduje setki bankomatów w Polsce. Jest ich coraz mniej
Sieć Euronet do końca roku zlikwiduje około 330 bankomatów. Firma wskazuje na rosnące koszty obsługi tych urządzeń i niską opłatę interchange za wypłaty gotówki.
– Obecnie, na rynku usług bankomatowych, mamy do czynienia z wyjątkowo wysokimi barierami finansowymi prowadzenia działalności. Poważnym wyzwaniem niezależnych sieci bankomatowych pozostają stale rosnące koszty obsługi bankomatów przy jednoczesnej niskiej i niezmiennej od lat opłacie interchange za wypłaty gotówki – powiedział prezes Euronet Polska Marek Szafirski w rozmowie z serwisem bankier.pl.
Euronet zlikwiduje 330 bankomatów w PolsceWyjaśnił, że środowiska operatorów bankomatowych Visa, Mastercard i Blik nie dostosowały systemu pobierania opłat za transakcje wypłaty gotówki do poziomu uwzględniającego realne koszty świadczenia tej usługi. Szafirski dodał również, że obraz i narrację dotyczącą zasad i trybu świadczenia usług bankomatowych kształtują największe banki na polskim rynku, co jego zdaniem nie ułatwia sytuacji operatorów bankomatowych.- Wszystko to prowadzi to do irracjonalnej i oderwanej od zasad gospodarki rynkowej sytuacji, w której na usługach bankomatowych kilkukrotnie więcej zarabiają podmioty trzecie, a nie operatorzy faktycznie tę usługę świadczący – podkreślił prezes Euronet Polska. Zauważył, że kilkadziesiąt procent bankomatów jest niedochodowa.
Marek Szafirski powiadomił, że Euronet rozpoczął proces demontażu nierentownych bankomatów. Do końca roku firma zlikwiduje około 330 urządzeń. – Jeśli uwarunkowania rynkowe uległyby zmianie, Euronet jest otwarty na kolejne inwestycje i zwiększanie liczby urządzeń – zapewnił prezes firmy.Coraz mniej bankomatów w Polsce. Dane NBP
Naukowcy z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego przygotowali w 2023 r. raport pt.: „Analiza rynku bankomatów w Polsce”, który badał rynek za lata 2021-2022. Wynika z niego, że koszty całkowite per bankomat w 2022 r. wzrosły o 21 proc. dla operatorów bankowych i o 25 proc. dla operatorów niezależnych w porównaniu do 2021 r.
Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec marca 2024 r. w Polsce działało 20 869 bankomatów. To o ok. 1200 urządzeń mniej w porównaniu do grudnia 2023 r. Co więcej, w pierwszym kwartale 2024 r. zrealizowano 114,5 mln transakcji wypłat z bankomatów (spadek o 6,4 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2023 r.) Ich wartość wyniosła 96,5 mld zł (spadek o 5 mld zł, 4,9 proc.).
Źródło: gazeta.pl