Adam Bodnar: Czas najwyższy, by doprowadzić do naprawy w Trybunale Konstytucyjnym

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Rozpoczęła się konferencja w sprawie pakietu rozwiązań uzdrawiających Trybunał Konstytucyjny. – Liczymy, że ruszymy do kolejnego etapu prac związanego z tym procesem przywracania praworządności – powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

W poniedziałek 4 marca o godzinie 14 rozpoczęła się konferencja prasowa w sprawie pakietu rozwiązań uzdrawiających TK. – Czas najwyższy, aby doprowadzić do naprawy w Trybunale Konstytucyjnym – powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar. 

Adam Bodnar o zmianach w TK: Liczymy, że ruszymy do kolejnego etapu prac związanego z procesem przywracania praworządności

– Pakiet nowelizacji, który dziś państwu zaprezentujemy, składa się z czterech aktów prawnych. To projekt ustawy Sejmu, społeczny projekt ustawy o TK, ustawa wprowadzająca przepisy oraz ustawa mająca na celu nowelizację Konstytucji w kontekście funkcjonowania TK, oraz wprowadzenia zasady bezpośredniego stosowania Konstytucji przez sądy powszechne – powiedział minister sprawiedliwości i stwierdził, że zaprezentowane w poniedziałek rozwiązania „mają szansę doprowadzić do uzdrowienia sytuacji w TK”.

– Liczymy, że ruszymy do kolejnego etapu prac związanego z tym procesem przywracania praworządności – dodał.

W konferencji brała udział także Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej. Polityczka zdradziła kilka szczegółów projektu. – Na sędziego będą mogły kandydować tylko osoby, które co najmniej cztery lata nie były członkami partii, posłami czy senatorami. Po drugie, większość sejmowa nie może kształtować składu TK. Stąd propozycja większości kwalifikowanej do wyboru sędziego, ale także wybór schodkowy. Pięciu sędziów będzie wybranych na trzy lata, pięciu na sześć lat, a pięciu na pełną, dziewięcioletnią kadencję – wyjaśniła. 

Uchwała Sejmu ws. TK. „Liczne orzeczenia Trybunału są dotknięte wadą prawną”

W niedzielę TVN24 dotarło do treści projektu uchwały dotyczącej TK, nad którym Sejm ma pracować w tym tygodniu. „Sejm uznaje, że Mariusz Muszyński, Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Liczne orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są dotknięte wadą prawną” – napisano w projekcie. Dalej stwierdzono także, że Julia Przyłębska nie jest uprawniona do pełnienia funkcji prezeski TK, a w konsekwencji „wszystkie decyzje proceduralne w zakresie kierowania pracami TK, a zwłaszcza wyznaczenie składów orzekających” podejmowane przez nią, mogą być podważane.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com