Afera wizowa. Komisja śledcza przesłucha Wawrzyka i Edgara K. „Główni bohaterowie”

Sejmowa komisja śledcza do spraw afery wizowej rozpoczyna pracę i pierwsze przesłuchania świadków. W poniedziałek 26 lutego jako pierwsi zeznania złożą były wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk i jego współpracownik Edgar K.

Komisja ds. afery wizowej będzie badać legalność, prawidłowość oraz celowość działań, a także występowanie nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 1 stycznia 2019 do dnia 20 listopada 2023 roku. 26 i 27 lutego przed komisją będą zeznawać pierwsi świadkowie powołani w tej sprawie.

Sejmowa komisja śledcza do spraw afery wizowej rozpoczyna przesłuchania świadków

26 lutego około godz. 10:00 zeznania złożą były wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk i jego współpracownik Edgar K. – Wstępne informacje porażają skalą korupcyjnego procederu i brakiem adekwatnej reakcji państwa. Widzimy dopiero rąbek tej afery. Na początek zeznawać będą jej główni bohaterowie, którym prokuratura [w Lublinie – red.] postawiła już zarzuty: Piotr Wawrzyk i Edgar K. Ich zeznania są kluczowe, byśmy mogli zrozumieć, jak rozwinął się proceder wiz za łapówki i dlaczego mógł trwać tak długo, bez stanowczej reakcji państwa i jego służb – przekazał przewodniczący komisji poseł Michał Szczerba. 

Natomiast we wtorek 27 lutego również około godz. 10:00 komisja przesłucha Damiana Irzyka, byłego Konsula Generalnego RP w Mumbaju i jego zastępcę Mateusza Reszczyka. Wszyscy wezwani świadkowie potwierdzili swoją obecność. Jak poinformował szef komisji ds. afery wizowej Michał Szczerba, członkowie komisji otrzymali już dokumenty z prokuratury (60 tomów), Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz ze straży granicznej.

Kto stanie przed sejmową komisją śledczą ds. afery wizowej?

Sejmowa komisja śledcza, która bada aferę wizową, powołała pierwszą grupę świadków 6 lutego. W gronie ponad 20 wezwanych osób są m.in. były premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS i były wicepremier Jarosław Kaczyński oraz szefowie MSWiA i MSZ w rządach Zjednoczonej Prawicy – Mariusz Kamiński, Zbigniew Rau i Jacek Czaputowicz.

Wśród powołanych świadków znaleźli się też, byli urzędnicy MSZ, m.in. z Departamentu Konsularnego, a także dyplomaci, którzy pracowali w placówkach, w których miało dochodzić do nieprawidłowości wizowych. Przed komisją mają się stawić między innymi ambasador RP w Nigerii Joanna Tarnawska, były ambasador w Kenii Jacek Bazański, były ambasador w Indiach Adam Burakowski oraz niegdyś konsul w Mumbaju Damian Irzyk. 

Sejm powołał członków sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej 21 grudnia. W jej skład weszło 11 posłów reprezentujących wszystkie kluby w Izbie. Zasiądą w niej: Zbigniew Bogucki, Piotr Kaleta, Daniel Milewski i Andrzej Śliwka (PiS), Maria Małgorzata Janyska, Marek Sowa i Michał Szczerba (KO), Aleksandra Leo (Polska 2050), Maciej Konieczny (Lewica), Mirosław Adam Orliński (PSL) i Krzysztof Mulawa (Konfederacja).

Źródło: gazeta.pl

1 thought on “Afera wizowa. Komisja śledcza przesłucha Wawrzyka i Edgara K. „Główni bohaterowie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com