Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Kaczyński nie przyszedł na uroczystość

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Prezydent Andrzej Duda odebrał przysięgę od członków nowego rządu Mateusza Morawieckiego. – W większości państwa znam, ale nie znam większości z państwa jako ministrów – powiedział Duda. Uroczystość obserwuje grupa posłów PiS, dotychczasowy rzecznik rządu i rodziny nowych ministrów. Nie pojawił się jednak Jarosław Kaczyński.

Pierwsza część uroczystości to żmudne odczytywanie przysięgi i podpisywanie roty przysięgi. Po tych formalnościach głos zabrał prezydent Andrzej Duda. – Panie premierze, gratuluję i bardzo się cieszę. Dopełniamy historycznego i konstytucyjnego zwyczaju, powołując rząd RP, który jest formowany przez obóz polityczny, który wygrał wybory parlamentarne – zaczął. 

– W większości państwa znam, ale nie znam większości z państwa jako ministrów, ale ekspertów. Dzisiaj podejmujecie państwo, obok zakresu merytorycznego, również niezwykle odpowiedzialne polityczne funkcje prowadzenia polskich spraw. Dziękuję za to z całego serca, to niezwykle ważne – powiedział Duda i dodał, że nowi ministrowie pełnili dotąd swoje funkcje z drugiego rzędu.

– Ogromna reprezentacja pań w tym gabinecie. Jestem tym zbudowany. Rekord dotychczasowej historii RP po 1989 roku będzie stanowiło rząd RP i zajmie tak odpowiedzialne stanowiska. Wierzę w to, że to jest przełom. Słyszeliśmy, że na wielu stanowiskach w naszym kraju jest niedoreprezentacja kobiet. Podzielałem to stanowisko – mówił dalej Duda. Jest to pierwszy przypadek w historii, kiedy kobiety w rządzie stanowią większość – ministerek jest 10, a ministrów zaledwie ośmiu. 

Jak stwierdził Duda, bardzo cieszy go, że gabinet Morawieckiego jest stworzony z młodych osób, znacznie młodszych od niego. Wymienił przy tym długą listę zadań, która stoi przed nowym rządem, natomiast premier jest właściwie bez szans na uzyskanie wotum zaufania. Na zebranie większości Morawiecki ma dwa tygodnie. Po tym czasie swój gabinet przedstawi Donald Tusk, który tę większość – złożoną z Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy – posiada.

Mateusz Morawiecki nie zabrał głosu po zaprzysiężeniu. 

Kto w rządzie na dwa tygodnie?

Krótko przed tym, jak ministrowie ruszyli do Pałacu Prezydenckiego, poznaliśmy skład nowego rządu. Wśród ministrów znaleźli się m.in. Mariusz Błaszczak, Paweł Szefernaker, Szymon Szynkowski vel Sęk, Ewa Krajewska, Dominika Chorosińska i Marcin Warchoł.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com