Czy w wyborach samorządowych 2024 można głosować za granicą? Sprawdzamy

Fot. Grzegorz Bukała / Agencja Wyborcza.pl

Wybory samorządowe 2024. Czy można głosować za granicą? To istotne zagadnienie dla naszych rodaków, którzy z różnych powodów w okresie wyborów przebywają za granicami Polski. Niestety nie ma tutaj dla nich dobrych wiadomości.

Już 7 kwietnia 2024 roku odbędzie się w Polsce pierwsza tura wyborów samorządowych. Jeśli nie zostanie rozstrzygnięta, drugą turę przewidziano na 21 kwietnia 2024 roku. Głosować będzie można w lokalach wyborczych w godzinach od 7:00 do 21:00. Czy w wyborach samorządowych 2024 można głosować za granicą? Sprawdzamy. 

Wybory samorządowe 2024. Co warto wiedzieć?

Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę, że wybory samorządowe to nie to samo, co ogólnopolskie wybory do Sejmu i Senatu. Oczywiście również dotyczą władz, ale o charakterze lokalnym. Problematykę tę reguluje Konstytucja, która stanowi, że jednostki samorządu terytorialnego posiadają władzę, która stanowi lokalne prawo oraz władzę wykonawczą. Same zasady dotyczące wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz na stanowisko wójta, burmistrza i prezydenta miasta, określone są w kodeksie wyborczym. Same wybory odbywają się oczywiście w głosowaniu tajnym, są równe i bezpośrednie, a także powszechne i mają miejsce co pięć lat.

Wybory samorządowe 2024. Czy można głosować za granicą?

Jak sama nazwa wskazuje, wybory te mają charakter lokalny. Dotyczą bowiem jednostek samorządu terytorialnego. W wyborach mogą wziąć udział obywatele polscy, którzy w dniu wyborów ukończyli 18 lat, zamieszkują na terenie danej jednostki samorządowej oraz w czasie głosowania tam właśnie przebywają. Oznacza to tym samym, że nie ma możliwości głosowania na kandydata z innego samorządu terytorialnego. Miejsce zamieszkania nie jest jednak równoznaczne z miejscem zameldowania, ale ma tu decydujące znaczenie.

Osoby zameldowane na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego są automatycznie dodane do listy wyborców. Jeśli jednak zamieszkują gdzie indziej, a chcą głosować, powinny to zgłosić i wpisać się na listę wyborców. Wówczas będzie możliwe oddanie głosu na kandydata w danym regionie.

Tak więc skoro nie jest możliwe głosowanie na kandydatów z innego samorządu niż ten, na którego obszarze się mieszka i przebywa w dniu wyborów, to tym bardziej nie ma możliwości głosowania za granicą. Dlatego też część wyborców niestety nie będzie miała możliwości wzięcia udziału w głosowaniu.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com