Polacy ocenili kampanie wyborcze. Jedna partia ze znaczną przewagą. „Radzi sobie najlepiej”

Wybory samorządowe coraz bliżej. Partie polityczne prześcigają się w pomysłach na najlepszą kampanię wyborczą. To dzięki nim kandydaci mogą przedstawić swoje propozycje wyborcom. Która partia radzi sobie najlepiej przed nadchodzącymi wyborami?

Trwająca kadencja samorządów została przedłużona o kilka miesięcy z powodu ostatnich wyborów parlamentarnych. Pierwotnie wybory samorządowe powinny się odbyć jesienią 2023 roku, zostały jednak przesunięte na 7 kwietnia tego roku. Oznacza to, że aktualna kadencja samorządów trwała w sumie pięć i pół roku.

Wybory samorządowe 2024. Polacy ocenili kampanie wyborcze

W niedzielę 7 kwietnia zostaną wybrani przedstawiciele rad gmin, powiatów, miast czy sejmików wojewódzkich. Tam, gdzie nie uda się wybrać prezydenta, wójta czy burmistrza, 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów. Uczestnicy sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej” ocenili, która partia w tym roku prowadzi najlepszą kampanię wyborczą. Wyniki okazały się jednoznaczne.Koalicję Obywatelską wskazało 21,7 proc. badanych. 14 proc. respondentów uznało, że to politycy PiS prowadzą najlepszą kampanię wyborczą, 9,9 proc. badanych wybrało Konfederację. Z kolei 9,1 proc. uczestników ankiety wskazało Trzecią Drogę (PSL i Polska 2050). Na Nową Lewicę postawiło natomiast 7,5 proc. respondentów. 13,3 proc. ankietowanych oceniło wszystkie kampanie tak samo, a 20,8 proc. badanych uznało, że nie ma zdania w tej kwestii.

– Koalicja Obywatelska radzi sobie najlepiej w okresie poprzedzającym wybory zdaniem co czwartej osoby po 50 roku życia i takiego samego odsetka respondentów z wyższym wykształceniem. Częściej od ogółu tę opinię podzielają także respondenci o dochodach wyższych niż 7000 zł netto (26 proc.) i ci z największych miast (32 proc.) – skomentował wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawczej SW Research.

Badanie przeprowadzono w dniach 26-27 marca 2024 r. wśród użytkowników panelu on-line SW Panel. Wzięło w nim udział 800 dorosłych internautów. Próbę dobrano w sposób losowo-kwotowy.

Wybory samorządowe 2024. Jak wziąć udział w wyborach?

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak podczas jednej z konferencji prasowych zwróciła uwagę, że w nadchodzących wyborach parlamentarnych można głosować jedynie na terenie swojego okręgu wyborczego. Oznacza to, że wyborcy nie otrzymają zaświadczenia o prawie głosowania w dowolnym miejscu, ta jak w przypadku poprzednich wyborów.

Nie ma również możliwości głosowania w miejscu pobytu czasowego, czy jednorazowej zmiany miejsca głosowania. – Wynika to z charakteru tych wyborów – zaznaczyła Magdalena Pietrzak. Przekazała, że osoby zamieszkujące na stałe na danym obszarze mają prawo podejmować decyzje, kto będzie ich przedstawicielem w przyszłości. Takie osoby automatycznie zostają ujęte w rejestrze wyborców i przypisane do właściwego stałego obwodu głosowania.

Wyborcy, którzy nie wiedzą, gdzie są wpisani do spisu wyborców, mogą sprawdzić swoje dane w urzędzie gminy lub w Centralnym Rejestrze Wyborców, poprzez stronę www.gov.pl w zakładce „sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców”. Można to też zrobić za pomocą aplikacji mObywatel.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com