Silne wichury przechodzą przez Polskę. Porywy osiągną nawet 150km/h, są pierwsze ofiary. IMGW ostrzega

Fot. Krzysztof Cwik / Agencja Wyborcza.pl/IMGW

Silne porywy wiatru, burze oraz intensywne opady deszczu – nagłe zjawiska atmosferyczne ostatniego dnia świąt wielkanocnych występują już na terenie prawie całego kraju. Synoptycy wydali już ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Na południu Polski wiatr będzie wyjątkowo silny, a w górach osiągnie prędkość nawet do 150 km/h.

Pierwszy dzień kwietnia w przeważającej części kraju jest wyjątkowo ciepły. Miejscami termometry wskazują nawet 25 st. C. Korzystanie z pogody będzie jednak utrudniał silny wiatr, który od rana występuje na terenie całego kraju. Synoptycy zapowiedzieli również, że w dalszej części dnia mogą występować inne zjawiska, które mogą być wyjątkowo niebezpieczne.

Prognoza pogody. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem. Gdzie powieje najbardziej?

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformowali, że w poniedziałek 1 kwietnia przez cały dzień będą występować wyjątkowo silne podmuchy wiatru. „Na południu kraju mocno wieje w górach nawet do 150 km/h. Aktualnie notowane są miejscami porywy wiatru do około 65 km/h. Przewiduje się, że najbliższych godzinach prędkość wiatru w porywach osiągać będzie od 70 do 80 km/h” – przekazali synoptycy w komunikacie wydanym około godz. 13.00 w poniedziałek.Sieć Obserwatorów Burz przekazała, że „w Poniedziałek Wielkanocny czeka nas zdecydowanie więcej dynamiki w pogodzie. Polska znajdzie się pod wpływem wtórnego układu niskiego ciśnienia, a także systemu frontów atmosferycznych. W dalszym ciągu napływać będzie bardzo ciepła masa powietrza. W takim środowisku pojawią się warunki do rozwoju burz, które miejscami mogą nieść ze sobą silne zjawiska konwekcyjne” – przekazano w serwisie X. Głównym zagrożeniem kwietnia będą intensywne opady deszczy, silny wiatr, a nawet opady gradu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegło przed burzami w zachodniej części kraju i intensywnymi opadami deszczu na Śląsku. Wydano też ostrzeżenia, które obowiązują do końca dnia. Alert przed burzami obowiązuje w województwach lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim i kujawsko-pomorskim, a także pomorskim i zachodniopomorskim – z wyjątkiem powiatów nad samym morzem – oraz w zachodnich powiatach województw małopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

Synoptycy prognozują tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu – do około 20 litrów na metr kwadratowy – oraz porywy wiatru do 85 kilometrów na godzinę. Lokalnie może padać grad. Ostrzeżenie obowiązuje w godzinach 16:00 – 21:00.

Z kolei na Śląsku – z wyjątkiem północnych powiatów – oraz na zachodzie Małopolski prognozowane są miejscami opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym – do 30 litrów na metr kwadratowy. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 23:00 do 11:00 jutro. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem wydano dla powiatów: wadowickiego, suskiego, nowatorskiego, myślenickiego, limanowskiego oraz tatrzańskiego.

Pogoda. Pierwsze ofiary silnego wiatru w górach

W poniedziałek 1 kwietnia w Rabce Zdrój trzy osoby zginęły w wyniku przygniecenia przez drzewo – poinformował Polskie Radio rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej młodszy kapitan Hubert Ciepły. To już pięć ofiar wichur na Podhalu.

Wcześniej w Zakopanem zginęła kobieta, na której samochód w czasie jazdy spadł ciężki konar drzewa. Później pod kościołem przygniecione przez drzewo zostało dziecko.”W całym kraju na skutek panujących warunków atmosferycznych strażacy odnotowali dziś 300 interwencji, w tym 176 na terenie woj. małopolskiego i ok. 100 zdarzeń na terenie woj. śląskiego” – poinformowała Państwowa Straż Pożarna.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com