Duda otworzył maraton narciarski na Kasprowym Wierchu. Mówił o „świętej górze”

Facebook.com/Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda otworzył na Kasprowym Wierchu „12H Slalom Maraton Zakopane 2024”. Prezydent od kilku lat patronuje imprezie i zazwyczaj bierze w niej udział. W ostatnich latach impreza organizowana przez niedoszłą radną PiS Małgorzatę Tlałkę-Długosz i Fundację Handicap Zakopane odbywała się na Polanie Szymoszkowej.

– Dziękuję za zaproszenie i cieszę się, że mogę po raz kolejny objąć maraton prezydenckim patronatem – mówił Andrzej Duda na Kasprowym Wierchu. – Tak nam się w tym roku poskładało i aura też tak spowodowała, że ten odbywa się wyjątkowo na świętej górze dla wszystkich polskich narciarzy, na Kasprowym Wierchu. A więc nie spacerowy stok, a poważna sprawa, jeden z najtrudniejszych stoków w Polsce. Wyzwanie jest wielkie – dodał.

Prezydent po otwarciu zawodów podpisał swój numer startowy i narty, które trafią na licytację na rzecz Fundacji Handicap Zakopane. Następnie zjechał ze szczytu po trasie maratonu. Celem narciarskiego maratonu charytatywnego jest wsparcie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Celem sportowym – rekord trasy w slalomie gigancie.

Slalom na Kasprowym Wierchu. Andrzej Duda otworzył imprezę

Andrzej Duda od lat jest miłośnikiem narciarstwa, a Kancelaria Prezydenta RP już w poprzednich latach publikowała zdjęcia polityka ze stoków. „Pytany przez dziennikarzy o początki swojej przygody z narciarstwem prezydent wspominał, że pierwsze narty ze stałymi wiązaniami dostał kiedy miał około sześciu lat. – Pierwszy zjazd był w Bukowinie Tatrzańskiej, zjazd na wprost, i trafiłem niestety w stertę śmieci – wspominał ze śmiechem” – czytamy w tekście PAP z 2016 r. opublikowanym na Prezydent.pl.

Fundacja Handicap i dworek Daniela Obajtka

Fundacja Handicap, która organizuje slalom, wydzierżawiła w 2020 r. dworek od byłego już prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Portal OKO.press podał w 2021 r., że zakopiańska fundacja otrzymała z resortu kultury łącznie ok. 1,15 mln zł na remont obiektu. Pieniądze przekazały również Fundacja KGHM (łącznie 410 tys. zł) oraz Fundacja PKO BP.

Jak wskazywał wówczas Orlen, „umowa użyczenia nieruchomości Fundacji Handicap została podpisana na 30 lat” a „wyremontowany budynek będzie przeznaczony na cele rehabilitacyjne dla osób z niepełnosprawnością, także z zespołem Tourette’a”. Prezeską fundacji jest narciarka Małgorzata Tlałka-Długosz, odznaczona w 2019 r. przez Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2018 r. kandydowała z ramienia PiS w wyborach samorządowych.

Źródło: gazeta.pl

1 thought on “Duda otworzył maraton narciarski na Kasprowym Wierchu. Mówił o „świętej górze”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com