Resort zdrowia wydał komunikat dotyczący lekarzy, którzy odmówili aborcji. „Nie zostaną powołani”

Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w sobotę komunikat dotyczący lekarzy, którzy odmawiali aborcji. „Narażali zdrowie i życie kobiet, odmawiając terminacji ciąży zgodnej z polskim prawem” – napisano.

– Zmienimy przepisy w umowach. Będzie z nich wynikać, że podmiot leczniczy nie ma sumienia. Kierownik musi zapewnić pacjentce terminację ciąży zgodnie z polskim prawem w swoim szpitalu. Inaczej straci kontrakt – zapowiadała pod koniec stycznia tego roku ministerka zdrowia Izabela Leszczyna. W sobotę (24 lutego) resort opublikował ważny komunikat. 

Resort zdrowia opublikował ważny komunikat. Chodzi o lekarzy, którzy odmawiali aborcji

„Ministerstwo Zdrowia informuje, że lekarze, którzy narażali zdrowie i życie kobiet, odmawiając terminacji ciąży zgodnej z polskim prawem, nie zostaną powołani na konsultantów krajowych i wojewódzkich” – przekazał resort w krótkim komunikacie. 

Konsultanci krajowi są powoływani przez ministra zdrowia spośród specjalistów z dziedziny medycyny, farmacji, a także innych dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia. „Do ich zadań należy m.in. doradzanie, jak realizować zadania wynikające z Narodowego Programu Zdrowia i innych programów zdrowotnych, opiniowanie wniosków o skierowanie pacjenta do leczenia lub badań poza granicami Polski, prognozowanie potrzeb zdrowotnych w swojej dziedzinie” – podaje Medonet. Konsultanci wojewódzcy są natomiast powoływani przez wojewodę w porozumieniu z ministrem zdrowia. „Do ich obowiązków należy m.in. wnioskowanie do okręgowych rad samorządów zawodowych, by sprawdziły, czy osoby wykonujące dany zawód medyczny, należycie pełnią swoje obowiązki” – czytamy. 

Hołownia: Wszystkie zapowiadane projekty ustaw w sprawie aborcji trafiły już do Sejmu

Ministerka zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła 31 stycznia pakiet rozwiązań „Bezpieczna, świadoma Ja”, którego celem ma być wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet. Pakiet dotyczy takich tematów jak:

  • in vitro i onkopłodność,
  • badania prenatalne,
  • wytyczne dotyczące terminacji ciąży,
  • antykoncepcja awaryjna,
  • edukacja zdrowotna, w tym seksualna,
  • szczepienie przeciw HPV,
  • opieka okołoporodowa. 

W piątek, podczas briefingu w Ciechanowie, Szymon Hołownia powiedział, że do Sejmu trafiły już wszystkie zapowiadane projekty ustaw w sprawie aborcji. – Pytałem wczoraj Konfederację, czy chce złożyć projekt, powiedziała, że nie. PiS nie zgłosił żadnego projektu, a więc mamy dzisiaj komplet propozycji – przekazał.

– Jestem gotowy, abyśmy w Sejmie te projekty procedowali, albo na pierwszym posiedzeniu po wyborach, albo na ostatnim posiedzeniu przed wyborami samorządowymi. Z mojej strony na pewno nie będzie żadnego blokowania niczego. Przeciwnie, uważam, że te projekty powinny być jak najszybciej w Sejmie czytane – dodał.

Źródło: gazeta.pl

1 thought on “Resort zdrowia wydał komunikat dotyczący lekarzy, którzy odmówili aborcji. „Nie zostaną powołani”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com