Kto wygra wybory samorządowe? Polacy mają swoje typy. Lider z mocną przewagą nad innymi

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Nadchodzące wybory samorządowe wygra Koalicja Obywatelska – takiego zdania jest ponad 40 proc. uczestników sondażu SW Research dla Rp.pl. Na Prawo i Sprawiedliwość wskazało jedynie kilkanaście procent ankietowanych. Co istotne, nie jest to badanie preferencji partyjnych, a przewidywanie wyniku.

Z badania SW Research dla Rp.pl wynika, że według 43,2 proc. badanych tegoroczne wybory samorządowe wygra Koalicja Obywatelska. 16,9 proc. wskazało na PiS, 8,3 proc. na Trzecią Drogę (koalicję Polski 2050 i PSL), 4,9 proc. na Konfederację, a 2,8 proc. na Lewicę. 1,2 proc. wybrało inne ugrupowanie, a 22,7 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie ma zdania w tej kwestii. Co ważne, w badaniu nie pytano ankietowanych, na kogo oddadzą głos. Pytanie dotyczyło bowiem tego, kto, według uczestników, będzie zwycięzcą kwietniowych wyborów.

Badanie zostało wykonane wśród użytkowników panelu on-line SW Panel we wtorek i środę na próbie 800 pełnoletnich internautów. „Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne” – czytamy na rp.pl.

Sondaż CBOS. KO na prowadzeniu, PiS traci kolejne punkty

Z kolei w tym tygodniu ukazał się najnowszy sondaż partyjny CBOS. Koalicja Obywatelska ma w nim 29 proc. poparcia, Prawo i Sprawiedliwość – 22 proc. Na koalicję PSL-u i Polski 2050 zagłosowałoby 15 proc. ankietowanych, 11 proc. wskazało na Konfederację, a 7 proc. na Lewicę. 2 proc. badanych zagłosowałoby na inne ugrupowanie, a 14 proc. to wyborcy niezdecydowani. 

Z pewnością wyniki w wyborach samorządowych będą kształtowały się inaczej. Kluczowy jest tu chociażby wysoki odsetek osób, które wciąż się wahają.

Wybory samorządowe. Jakie wyniki były w 2018 r.?

Wybory samorządowe odbywają się w tym roku 7 kwietnia, druga tura odbędzie się po dwóch tygodniach. Przypomnijmy, w wyborach do sejmików wojewódzkich w 2018 r. PiS zdobył w skali ogólnopolskiej 34,13 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska – 26,97 proc., PSL – 12,07 proc., SLD Lewica Razem – 6,62 proc., Kukiz’15 – 5,63 proc., Bezpartyjni Samorządowcy – 5,28 proc., KORWiN – 1,59 proc., Razem – 1,57 proc., Ruch Narodowy – 1,26 proc., a Zieloni – 1,15 proc.

Źródło: gazeta.pl

1 thought on “Kto wygra wybory samorządowe? Polacy mają swoje typy. Lider z mocną przewagą nad innymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com