Hołownia odpowiada Morawieckiemu: „Do spotkania dojdzie”. Stawia jednak warunek

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

– Morawiecki powiedział, że jeśli go zaproszę, to bardzo chętnie spotka się ze mną, żeby porozmawiać o projektach, które wpływają. Chcę zapewnić pana premiera, że dojdzie do spotkania zaraz po tym jak wyklaruje się jego status – powiedział Szymon Hołownia we wtorek na konferencji prasowej.

We wtorek rano w Sejmie odbyła się konferencja prasowa nowego marszałka Sejmu Szymona Hołowni. – Jesteśmy w gorącym czasie politycznym i Sejm musi być w pełnej gotowości, 24 godziny na dobę, żeby podejmować decyzję, jeśli taki będzie wymóg bieżącej polityki. Chcielibyśmy, żeby rząd w Polsce mógł działać jak najszybciej i wierzę, że tak się stanie mimo różnych progów zwalniających, które jedni czy drudzy na jego drodze umieszczają – zaznaczył lider Polski 2050.

Hołownia: Mamy do czynienia z premierem Schrödingera

Szymon Hołownia przekazał, że we wtorek zostaną wybrane między innymi składy osobowe komisji sejmowych oraz członkowie Trybunału Stanu. Z kolei już w środę o 11:00 Sejm ma zająć się pierwszym czytaniem obywatelskiego projektu o in vitro. – Jeżeli Sejm zgodzi się dzisiaj na skrócenie terminów doręczenia posłom odpowiednich druków, na co liczę – mówił. – Przypomnę, że on już był czytany w poprzednim Sejmie, a uważam, że rzecz jest ważna do rozpatrzenia jak najszybciej – dodał.

Jak poinformował, przyszłe obrady zostaną zapewne zwołane na przyszły wtorek – 28 listopada, podczas którego zostanie wybrany między innymi Rzecznik Praw Dziecka. Zapowiedział także, że „wyciągnął z zamrażarki” wszystkie projekty obywatelskie i zostaną one rozpatrzone w ciągu sześciu miesięcy.

– Muszę państwu powiedzieć, że kiedy myślę o panu premierze Morawieckim to przypomina mi się fenomen Kota Schrödingera [eksperyment myślowy inaczej nazywany paradoksem  – red.]. Przypomnijmy, był to taki kot, który jednocześnie był w pudełku i był poza pudełkiem. Mam wrażenie, kiedy słucham, czytam i oglądam pana premiera, kiedy widzę, co wpływa do laski marszałkowskiej z jego strony, że mamy do czynienia z premierem Schrödingera, który z jednej strony jest premierem, a z drugiej strony premierem nie jest – powiedział Hołownia.

Hołownia zadaje pytania Morawieckiemu. „Postuluje się coś, co jest sprzeczne z wolą pana premiera”

– Morawiecki powiedział, że jeśli go zaproszę, to bardzo chętnie spotka się ze mną, żeby porozmawiać o projektach, które wpływają. Chcę zapewnić pana premiera, że dojdzie do spotkania zaraz po tym jak wyklaruje się jego status, bo w tej chwili jest z jednej strony zdymisjonowanym premierem rządu i jest też jednocześnie osobą, która nie sformowała nowego rządu – oświadczył marszałek Sejmu. – Kiedy ten nowy rząd zostanie przez niego sformowany i zaprzysiężony przez prezydenta, niezwłocznie spotkam się z tak usankcjonowanym premierem, aby zadać mu wiele pytań – dodał.

Jak mówił Hołownia, rząd złożył projekt ustawy okołobudżetowej ze strony rządu. – Zadam więc panu premierowi pytanie, dlaczego nie wpłynął budżet. Nie dostaliśmy go – mówił. – Wczoraj wieczorem otrzymaliśmy wrzutkę – bo trudno to inaczej nazwać – tuż przed prezydium Sejmu (…) o zerowym vacie na żywność. To będzie moje kolejne pytanie do pana premiera, dlaczego jeżeli posłowie jego ugrupowania składają poprawkę o konieczności przedłużenia zerowego VAT-u na żywność, to czemu pan premier nie uwzględnił zerowego VAT-u w budżecie, który złożył do Sejmu? Postuluje się coś, co jest sprzeczne z wolą pana premiera, którą wyraził pisząc budżet – stwierdził.

W kwestii przedstawienia składu nowego rządu Szymon Hołownia odparł, że o tym będzie „informował Donald Tusk”. Zapewnił, że nowa koalicja jest w stanie stworzyć rząd, a Morawiecki jedynie „o nim opowiadać”. – Czekamy na rząd Mateusza Morawieckiego, a ja czekam na moment, kiedy będę mógł się z nim spotkać już w roli premiera – dodał.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com