Tusk ucina plotki ws. kandydowania na szefa KE. Mówił też, że ma sensacyjne informacje o Morawieckim

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Donald Tusk po raz pierwszy odniósł się do pogłosek o kandydowaniu na szefa Komisji Europejskiej. – Nie wybieram się nigdzie, będę zajmował się polskimi sprawami – zadeklarował we wtorek lider PO Donald Tusk. Przekazał przy tym, że posiada sensacyjnie informacje na temat tego, co robił czasami Mateusz Morawiecki, by „przypodobać się większym graczom w UE”.

W ubiegłym tygodniu w mediach krążyła nieoficjalna informacja o tym, że Donald Tusk w przyszłym roku miałby odejść z rządu i zawalczyć o funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej. Po raz pierwszy w sposób bezpośredni do pogłosek odniósł się sam zainteresowany. – Nie wybieram się nigdzie. Czytałem te spekulacje, wiem kto je spinuje, znam waszą propagandę, wasze oszczerstwa, które pod moim adresem rozpowszechniacie od wielu lat, o ucieczce, o tym, że interesuje mnie tylko pozycja w Brukseli. Przecież to wszystko przechodziliśmy – mówił w odpowiedzi na pytania dziennikarza TVP Miłosza Kłeczka. 

W dalszej części wypowiedzi Tusk przekazał, że „dużo mógłby opowiadać o polityce niemieckiej tego rządu”. – Nie mam obsesji na temat żadnego z partnerów europejskich, więc nie będę państwa (zanudzał tym – przyp. red.) – a brzmiałyby sensacyjnie te informacje – co robił czasami Mateusz Morawiecki, by przypodobać się większym graczom w UE. (…) Ale (Morawiecki) odchodzi, dajmy mu święty spokój – zauważył lider KO – mówił. Przy okazji zaznaczył, że jedną z „niewielu sensownych akcji czy decyzji|” premiera Mateusza Morawieckiego w Europie było poparcie cztery i pół roku temu Ursuli von der Leyen na przewodniczącą KE. Dodał przy tym, że osobiście był sceptyczny wobec kandydatury von der Leyen. – Nie była moją kandydatką, tylko pana Morawieckiego i pana (Viktora) Orbana, między innymi. Ten obraz w Europie nie jest taki prosty jakby chciała Telewizja Publiczna czasami przedstawić, włącznie z wątkami niemieckimi – mówił.

W czasie konferencji prasowej Tusk wdał się również w słowną potyczkę z dziennikarzem TVP – Miłoszem Kłeczkiem. Całe zdarzenie opisaliśmy tutaj:

Tusk przyszedł do Sejmu z granatową teczką. Zapowiada projekty dot. powołania komisji śledczych

Donald Tusk zapowiedział również, że w przyszłym tygodniu złożone zostaną pierwsze projekty dot. powołania komisji śledczych. – Zapowiadałem w czasie kampanii, że chcemy w czterech krokach naprawiać Polskę po rządach PiS: pierwszy to rozliczenie, drugi zadośćuczynienie krzywd. Nie chcemy tracić czasu. Przyjdzie tak czy inaczej osądzenie za to, co robicie i kara za to, co robicie – mówił, zwracając się do polityków PiS. – Niewykluczone, że już w przyszły wtorek zostanie powołana komisja ds. wyborów kopertowych – zaznaczył lider PO.

– Jestem przekonany, że do końca roku ruszą jeszcze dwie komisje śledcze. Pierwsza z nich zajmie się aferą wizową. Kolejną z nich będzie komisją do wyjaśnienia spraw inwigilacji opozycji i obywateli. Mam nadzieję, że ta komisja będzie sygnałem ostrzegawczym dla wszystkich, którzy będą w niemoralny sposób wykorzystywać służby specjalne – powiedział Donald Tusk. – Złożymy projekt ustawy o jawności majątku współmałżonków przedstawicieli władzy. Zrobimy porządek z tak zwanym „lex Tusk”. Zastanowimy się, w jaki sposób ta komisja będzie funkcjonować. Nie likwidujemy tej komisji, ponieważ to wymagałoby ustawy. Przy pomocy uchwały odwołamy skład tej komisji – dodał. – W granatowej teczce, którą trzymam, są również projekty ustaw, między innymi dot. finansowania in-vitro, legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży oraz w sprawie tabletki „dzień po”. Nasze projekty są gotowe, ale będziemy je konsultować z podmiotami społecznymi, żeby otrzymać społeczną akceptację. To są konkrety, które chcielibyśmy zrealizować w 100 dni. Oczywiście, trzeba będzie dokonać korekty. Mam nadzieję, że za trzy tygodnie będziemy funkcjonować jako rząd, a nie grupa ludzi dobrej woli – stwierdził kandydat opozycji na premiera.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com