Iskrzy w koalicji 15 października. „To, co powiedział Tusk, uważamy za zamknięcie tematu”
U progu kolejnego politycznego sezonu wciąż nie zostały rozwiązane najważniejsze problemy, które dzielą koalicję: aborcja, kredyt mieszkaniowy zero procent, składka na ubezpieczenie zdrowotne.
W najbliższym tygodniu zaplanowane jest posiedzenie Sejmu, które rozpoczyna kolejny polityczny sezon. Choć po wakacyjnych spotkaniach liderów napięcie w ramach tzw. koalicji 15 października (a właściwie koalicji 10 listopada, bo wtedy zawarto umowę koalicyjną) nieco spadło, nadal nie zostały rozwiązane podstawowe sporne kwestie.
Iskrzy w koalicji. Aborcja kością niezgody. „Staramy się przekonać polityków PSL”
Koalicja Obywatelska usztywniła swoje stanowisko w sprawie aborcji. – To, co powiedział Donald Tusk na Campusie, oraz to, co potem przedstawił na wspólnej konferencji z Izabelą Leszczyną, uważamy za zamknięcie tematu – mówi poseł KO.
Na Campusie Polska Przyszłości w Olsztynie premier Donald Tusk powiedział, że w tym Sejmie nie ma większości do liberalizacji ustawy antyaborcyjnej. Kilka dni później zaś ministerka zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła na wspólnej konferencji z premierem wytyczne dla szpitali, że mają dokonywać aborcji w sytuacji, gdy kobieta ma zaświadczenie od lekarza, iż ciąża może być zagrożeniem dla jej zdrowia. I że honorowane powinny być także zaświadczenia od psychiatry.
Niemniej jednak ani Lewica, ani Trzecia Droga nie zamierzają ze swej strony odpuścić tematu. Lewica będzie chciała jak najszybciej wrócić do projektu ustawy o depenalizacji aborcji. Tego samego, który w lipcu został przez Sejm odrzucony.- Rozmawiamy w kuluarach, staramy się przekonać polityków PSL, doprowadzić do sytuacji, w której można by to włożyć na agendę sejmową z przekonaniem, że przejdzie. Wierzymy, że te cztery głosy, których zabrakło w lipcu, są do odrobienia. Wierzymy też, że w którymś momencie prac sejmowych ten projekt będzie ponownie głosowany i zostanie zaakceptowany – mówi wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski z Lewicy.
Szefową nadzwyczajnej komisji ds. projektów aborcyjnych jest jednak Dorota Łoboda z KO, która na razie nie zwołuje posiedzenia tej komisji. Odwołane zostało nawet posiedzenie wstępnie planowane na 10 września.
Swojej ofensywy w tej sprawie nie wyklucza Trzecia Droga. Co prawda PSL raczej chce się skoncentrować na forsowaniu swojego ostrożnego projektu o związkach partnerskich, zbyt ostrożnego z kolei dla Lewicy, ale niektórzy posłowie Polski 2050, a także PSL nie wykluczają, że akcja na rzecz referendum będzie jednym z kół zamachowych prekampanii prezydenckiej Szymona Hołowni. Byłby to zarazem sposób na „ucieczkę do przodu” od niewygodnej dla kandydata Trzeciej Drogi kwestii referendum.
W sprawie referendum najbardziej na „nie” jest Lewica. – Dla nas referendum jest niemożliwe do zrealizowania, bo w referendach nie powinno się decydować o prawach człowieka – przekonuje Gawkowski. Jeśli chodzi o KO, premier Donald Tusk kilka miesięcy temu nie odcinał się kategorycznie od tego pomysłu. Zwolennicy referendum przekonują zaś, że gdyby do niego doszło, ewentualny pozytywny wynik może być jedyną szansą na zliberalizowanie prawa aborcyjnego w najbliższych latach.
Kredyt mieszkaniowy zero procent i składka zdrowotna – KO w zwarciu z Trzecią Drogą
Sporna nadal pozostaje sprawa kredytu mieszkaniowego zero procent, choć w tej sprawie KO zamierza forsować ten pomysł niezależnie od sprzeciwu Polski 2050. Tym bardziej że akurat tu ma poparcie PSL. Z kolei wicemarszałek Senatu Maciej Żywno z Polski 2050 uważa, że choć w koalicji w większości kwestii spornych uda się porozumieć, to każde ugrupowanie ma swoje poglądy, których będzie bronić, a w sprawie kredytu zero procent Polska 2050 zdania nie zmieni.
Źródło: gazeta.pl