Jest przełom? Kolejny krok ws. ustawy o związkach partnerskich. „Oficjalnie”

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Projekt ustawy o związkach partnerskich trafił do wykazu prac rządu. „Każdy kolejny krok zbliża nas do Polski, która będzie bardziej przyjazna, bezpieczna i otwarta” – napisała ministerka ds. równości.

Ministerka ds. równości i posłanka Lewicy Katarzyna Kotula pracuje nad ustawą o związkach partnerskich, która w ostatnich miesiącach była przedmiotem sporu w koalicji rządzącej w związku ze sprzeciwem PSL wobec niektórych zapisów. Projekt właśnie trafił jednak na kolejny etap prac.

Związki partnerskie. Katarzyna Kotula: Mamy wpis projektu do wykazu prac rządu

Katarzyna Kotula 8 lipca przekazała w mediach społecznościowych, że prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich weszły na kolejny etap i zostały wpisane do wykazu prac rządu. „Po wielu miesiącach spotkań, negocjacji i pracy zespołu eksperckiego – projekt ustawy o związkach partnerskich oficjalnie na ścieżce rządowej. Co to znaczy? Mamy wpis projektu do wykazu prac rządu” – napisała Kotula na platformie X. Teraz kolejnym krokiem będą „uzgodnienia międzyresortowe oraz konsultacje publiczne”.

Katarzyna Kotula z Lewicy dodała, że każdy postęp w pracach nad ustawą o związkach partnerskich „zbliża nas do Polski, która będzie bardziej przyjazna, bezpieczna i otwarta – dla wszystkich. Polski, którą Wam obiecaliśmy”.

Ustawa o związkach partnerskich. Co dalej?

Rada Ministrów ma zająć się projektem ustawy w czwartym kwartale tego roku. Zakłada on zmiany w polskim porządku prawnym zapewniające osobom różnych oraz tej samej płci prawo do zawarcia związku partnerskiego. W wyniku zawarcia takiego związku dwie osoby otrzymałyby uprawnienia w obszarze opieki zdrowotnej, zabezpieczenia społecznego, dziedziczenia i podatków.

Ustawa o związkach partnerskich rozszerzyłaby definicję osoby bliskiej w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz przyznałaby prawo do pochówku w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Wprowadzenie ustawy dałoby również: dziedziczenie ustawowe po śmierci partnera/partnerki, zwolnienie z podatku od spadków i darowizn oraz czynności cywilnoprawnych, wspólne rozliczanie osób partnerskich, które zawarły umowę o wspólności majątkowej, możliwość objęcia partnerki/partnera ubezpieczeniem zdrowotnym, reprezentowania partnerki/partnera przed urzędami i sądami, prawo do renty rodzinnej w przypadku śmierci partnerki/partnera i do zasiłku opiekuńczego w przypadku konieczności sprawowania opieki nad chorą partnerką/chorym partnerem.

W 2023 roku Europejskiego Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok, który nakazał Polsce wprowadzenie związków partnerskich.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com