Kaczyński na otwarciu przekopu Mierzei Wiślanej: Pokazaliśmy, że jesteśmy poważnym państwem

fot. Prawo i Sprawiedliwość - Facebook

– Dziś udowadniamy, że jesteśmy poważnym państwem. Pokazaliśmy, że jesteśmy sprawczy – powiedział Jarosław Kaczyński podczas uroczystego otwarcia Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. – Wierzę (…), że to początek rozwoju tej ziemi, że to kolejny akt tego, co było naszym marzeniem, by Polska była naprawdę niepodległa, suwerenna, by była silnym i poważnym, liczącym się państwem – podkreślał szef Prawa i Sprawiedliwości.

Prezes PiS mówił też, że dzisiejszy dzień tworzy perspektywę czwartego portu i rozwoju Warmii i Mazur oraz Elbląga. – Trzeba to rozwijać, to jest pierwszy krok, decydujący – powiedział Jarosław Kaczyński i dodał, że jest to „kolejny akt tego, co było przez długie lata naszym marzeniem, by Polska była naprawdę niepodległa, naprawdę suwerenna i by była silnym, poważnym, liczącym się państwem”.

Jarosław Kaczyński: Wierzę, że to początek rozwoju tej ziemi

Kaczyński mówił, że przekop przez Mierzeję Wiślaną powstał dzięki patriotyzmowi. – Dzień otwarcia kanału jest wynikiem woli dwóch rodzajów: woli, której inspiracją jest patriotyzm ogólnopolski (…) i ten lokalny. Te dwa patriotyzmy się ze sobą zbiegły – mówił prezes PiS. Jak dodawał, „to był patriotyzm mieszkańców Elbląga oraz Warmii i Mazur, tych wszystkich, którzy chcieli, by ich ziemia się rozwijała, by ten w Polsce zapomniany, ale tutaj pamiętany, port elbląski, mógł być tym czwartym portem Rzeczpospolitej”. – Dziś udowadniamy, że jesteśmy poważnym państwem. Pokazaliśmy, że jesteśmy sprawczy – przekonywał.

Na końcu przemówienia Kaczyński powiedział, że wierzy, iż inwestycja jest „początkiem czwartego portu RP”. – Wierzę (…), że to początek rozwoju tej ziemi, że to kolejny akt tego, co było naszym marzeniem, by Polska była naprawdę niepodległa, suwerenna, by była silnym i poważnym, liczącym się państwem – mówił.

Kanał Żeglugowy na Mierzei Wiślanej otwarty

W uroczystości otwarcia kanału w sobotę wzięli udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Docelowo inwestycja ma ułatwić dostęp do elbląskiego portu oraz skrócić drogę – dotychczasowa biegnie przez Cieśninę Piławską, a zatem przez terytorium Rosji, i jest dłuższa o 100 kilometrów. Od jutra kanał będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających. Po raz pierwszy w historii będą one mogły wpłynąć na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej.

Otwarcie kanału to jednocześnie zakończenie pierwszego etapu przekopu Mierzei Wiślanej. W planach jest jeszcze pogłębienie Zalewu Wiślanego i rzeki Elbląg wraz z dojściem do portu. Całość ma być oddana do użytku w przyszłym roku.

Źródło: gazeta.pl

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com