Kosiniak-Kamysz: W środę zmienimy jedną z pierwszych decyzji rządu PiS

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił, że w najbliższą środę większość sejmowa zajmie się projektem ustawy dotyczącym in vitro. – To była jedna z pierwszych decyzji rząu PiS – przypomniał lider ludowców.

„Jedną z pierwszych decyzji rządu PiS było zlikwidowanie dofinansowania programu in vitro. Zmienimy to już w najbliższą środę i przywrócimy szansę na szczęście tysiącom polskich rodzin!” – napisał Kosiniak-Kamysz na portalu X w poniedziałek. 

Zapis o dofinansowaniu in vitro znalazł się w umowie koalicyjnej, podpisanej 10 listopada przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę (PSL i Polska 2050) oraz Nową Lewicę. Brzmi on tak: Państwo zapewni szczególne wsparcie dla par planujących rodzicielstwo przez finansowanie procedury in vitro oraz pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych. 

W tym punkcie znalazła się również informacja o wprowadzeniu nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej, a także wsparcie kobiet na rynku pracy po okresie macierzyńskim.

Morawiecki nagle chce finansować in vitro

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że kwestia dofinansowania zabiegu in vitro znajdzie się w Dekalogu Polskich Spraw, który jest zbiorem propozycji programowych nowego rządu, tworzonego przez premiera Mateusza Morawieckiego. 

Tymczasem należy przypomnieć, że in vitro było pierwszą ze spraw dotyczących praw rozrodczych, które upadły po dojściu PiS do władzy. Program rządowego finansowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego ze środków publicznych wygasł w czerwcu 2016 roku i nie planowano go przedłużać. Pisowski minister zdrowia Konstanty Radziwiłł oświadczył, że celem rządu jest „całkowite odejście od in vitro”.

P. Müller: Kolejne punkty dekalogu polskich spraw

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział na antenie Programu 3. Polskiego Radia, że premier Mateusz Morawiecki przedstawi niebawem kolejne punkty dekalogu polskich spraw. Jak dodał, będą one dotyczyły kwestii służby zdrowia, spraw społecznych oraz edukacji.

– Teraz, tak jak pan premier rozpoczął w piątek, przedstawiamy dekalog polskich spraw – powiedział rzecznik rządu dodając, że Prawo i Sprawiedliwość chce w ten sposób pokazać, co zamierza w przyszłości realizować jako rząd.

– W piątek były to sprawy dotyczące głównie gospodarki (…), dzisiaj kolejne i do końca tego tygodnia przedstawimy te tematy – zapowiedział Piotr Müller. Dodał, że punkty dekalogu, które dziś przedstawi premier, dotyczą „kwestii zdrowotnych, kwestii społecznych, programu społecznego oraz edukacji”. Piotr Müller powiedział, że Mateusz Morawiecki będzie ubiegał się o poparcie dla swojego rządu po przedstawieniu wszystkich punktów programowych. Pytany o skład rządu, wskazał, że kolejne nazwiska nowych ministrów poznamy w najbliższy piątek lub na początku przyszłego tygodnia.

W piątek na Giełdzie Papierów Wartościowych premier przedstawił pomysł na pierwszą kadencję Koalicji Polskich Spraw. Trzy pierwsze kwestie z „Dekalogu Polskich Spraw” to tarcze zapewniające stabilność dla małych i średnich firm, ambitny rozwój Polski i bezpieczeństwo energetyczne oraz wyższe wynagrodzenia i transformacja gospodarki.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com