Morawiecki do Hołowni: „Może to nie najpiękniej tak się wpraszać”. Premier złożył trzy propozycje

Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

– Jeżeli by był skłonny przyjąć mnie na spotkanie, to również bardzo chętnie się z nim spotkam. Może to troszeczkę nie najpiękniej tak się wpraszać na spotkanie, ale jeżeli tylko by mnie zaprosił, to bardzo chętnie się pojawiam – mówił do Szymona Hołowni Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji. Premier złożył nowemu marszałkowi Sejmu trzy propozycje.

Mateusz Morawiecki zaprezentował w poniedziałek 20 listopada nowe propozycje programowe swojego rządu. Premier nie ustępuje i dalej zaprasza polityków do koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. – Zapraszamy parlamentarzystów innych formacji do naszego rządu – mówił.

Premier Morawiecki puszcza oczko do Hołowni. „Mam trzy propozycje”

Następnie Morawiecki zwrócił się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. – Chciałbym zgłosić pewien postulat. Jeżeli by był skłonny przyjąć mnie na spotkanie, to również bardzo chętnie się z nim spotkam. Może to troszeczkę nie najpiękniej tak się wpraszać na spotkanie, ale jeżeli tylko by mnie zaprosił, to bardzo chętnie się pojawiam, ponieważ mam trzy bardzo konkretne propozycje dla polskich rodzin – zadeklarował.

Pierwsza propozycja Morawieckiego to wakacje kredytowe na 2024 rok, druga – zamrożenie cen energii elektrycznej oraz trzecia – przedłużenie zerowego VAT-u na żywność. – Pan marszałek mówił przecież, że ma nie być żadnej sejmowej zamrażarki, więc zgłaszamy te trzy projekty – zapowiedział premier. Jak dodał, PiS zgłosi te projekty na najbliższym posiedzeniu Sejmu, czyli we wtorek 21 listopada.

– Mam też apel do parlamentarzystów. Was wybrali wyborcy, a nie liderzy polityczni. Jesteście zobowiązani realizować to, co jest w waszym programie. Dwadzieścia cztery frazesy [punkty umowy koalicyjnej – red.] pokazują, że główny lider opozycji chce odejść od realizacji waszych zapisów programowych. My proponujemy realizację także waszych punktów programowych. Wiemy, jak dalej uszczelniać system podatkowy, a oni co mówią? Pieniędzy nie ma i nie będzie – stwierdził Mateusz Morawiecki. 

Morawiecki twierdzi, że tworzy rząd. „Wystosuję zaproszenia”

Premier zapowiedział, że w tym tygodniu wystosuje zaproszenia do szefów innych formacji politycznych. – Wystosuję zaproszenia do szefów innych formacji politycznych – przekazał. – Rozmowy, które toczę z parlamentarzystami, głównie z posłami, to rozmowy poufne. Zaproszenia, które wyjdą do szefów innych formacji politycznych, będą oficjalne. W zależności od tego, czy oni skorzystają z tego, czy nie, będziemy mogli opinii publicznej przedstawić rezultaty tych rozmów – mówił.

– Jeżeli się nie uda sformułować tego rządu, chciałbym stanąć na czele Zespołu Pracy Państwowej – oświadczył premier. Jak stwierdził, ma to być zespół, który „będzie patrzył bardzo mocno na ręce naszym wówczas oponentom politycznym, wszystkim, którzy będą tworzyli rząd”.

– Z drugiej strony będzie rozwijał tę wizję, którą teraz pokazujemy i będzie koncentrował się na przyszłości tak, aby Polska jak najszybciej dogoniła poziom życia Zachodu, ale nie popełniła tych błędów, które Zachód popełnia – przekazał polityk PiS. I dodał: – Idzie taka zmiana w Unii Europejskiej, że gdyby została wdrożona w tym kształcie, to praktycznie polski rząd, Sejm, parlament nie miałyby nic do powiedzenia w kluczowych tematach, o których dzisiaj rozmawiamy.

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu Morawiecki potwierdził, że „trwa proces tworzenia rządu”.  W czwartek 16 listopada przekazał, że skład Rady Ministrów zaprezentuje za 7-8 dni.

Punkty dekalogu polskich spraw Prawa i Sprawiedliwości

Co znalazło się wśród planów PiS, które ogłoszono podczas poniedziałkowej konferencji? Jak wymieniał premier, jest to między innymi: zwiększenie wydatków na edukację i szkolnictwo wyższe do poziomu 6 proc. PKB, zmiana sposobu wynagradzania nauczycieli, co najmniej pięć godzin języka obcego w tygodniu już w szkole podstawowej, emerytura bez podatku do poziomu wysokości płacy minimalnej lub do 6 tysięcy złotych miesięcznie, jak najwięcej miejsc dla dzieci w żłobkach, emerytura wdowia, Ogólnopolska Karta Seniora oraz dodatkowy płatny urlop rodzinny powyżej pierwszego roku życia dziecka, z możliwością łączenia tego urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com