Mark Brzeziński będzie ambasadorem USA w Polsce. Został zatwierdzony przez Senat

Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Senat zatwierdził Marka Brzezińskiego na stanowisko ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. To ostatni etap procedury w Kongresie. Brzeziński podczas przesłuchań w Senacie zapowiedział, że będzie naciskał na polski rząd w kwestii demokracji, wolności prasy i sądownictwa.

Informacja o nominacji Marka Brzezińskiego pojawiła się na stronie Kongresu. Był on jednym z 30 kandydatów na ambasadorów i inne stanowiska, które Senat USA zatwierdził w głosowaniu ustnym. Jest to zakończenie procedury, która rozpoczęła się w sierpniu od zgłoszenia kandydatury Brzezińskiego Komisji Spraw Zagranicznych Senatu.

Na początku grudnia, podczas przesłuchań w Senacie, Brzeziński był pytany, czy będzie naciskał na polski rząd w kwestii demokracji, wolności prasy i sądownictwa, Brzeziński odpowiedział: – Zdecydowanie. 

Brzeziński przekonywał, że w kontaktach z polskim rządem będzie podkreślał, jak ważne jest „bezstronne sądownictwo, niezależne media i poszanowanie praw człowieka, w tym osób LGBT i przedstawicieli innych mniejszości”. 

W pytaniach kilkakrotnie powracała jednak sprawa demokracji oraz wolności mediów w Polsce, między innymi w kontekście koncesji dla TVN i TVN24. – Wolność mediów jest fundamentem demokracji – odpowiedział Brzeziński i dodał, że USA uważnie śledzą kwestie koncesji dla TVN24 oraz proponowanej ustawy o własności mediów w Polsce. Powiedział też, że z zadowoleniem przyjmuje zapowiedzi prezydenta Dudy zawetowania jakiejkolwiek ustawy zagrażającej wolności mediów.

Od tego czasu deklaracje Dudy osłabły, obecnie mówi jedynie, że ustawa zostanie poddana analizie i wówczas podejmie decyzje w jej sprawie. Więcej przeczytasz poniżej:

Mark Brzeziński nie będzie debiutował w roli dyplomaty. W latach 2011-2015 był ambasadorem USA w Szwecji. Wcześniej był doradcą Billa Clintona ds. Europy Wschodniej, doradzał też Barackowi Obamie podczas kampanii wyborczej przed wyborami w 2008 roku. Pełnił również funkcje w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa oraz Pentagonie. Brzeziński mówi płynnie po polsku. 

Jest synem Zbigniewa Brzezińskiego, politologa i dyplomaty, doradcy trzech amerykańskich prezydentów – Jimmy’ego Cartera, Lyndona Johnsona i Johna F. Kennedy’ego.

Polski rząd blokował nominację Brzezińskiego

Latem media obiegła informacja, że polski rząd próbuje zablokować nominację Brzezińskiego. Na przeszkodzie miały stać polskie przepisy, które zabraniają obywatelom RP lub osobom z prawem do obywatelstwa RP pełnienia funkcji ambasadora obcego państwa w Polsce. Według Onetu rząd domagał się, aby Brzeziński zrezygnował z polskiego obywatelstwa.

Ostatecznie MSZ miał powołać się na pochodzącą z lat 60. umowę pomiędzy krajami socjalistycznymi o unikaniu podwójnego obywatelstwa. Zgodnie z nią jeśli rodzice dziecka pochodzą z różnych krajów bloku wschodniego i nie wskażą dla niego jednego z obywatelstw, w wieku 18 lat dziecko staje się obywatelem kraju, z którego pochodzi matka. 

W Polsce już od roku nie ma ambasadora USA. Po wyborach prezydenckich misję dyplomatyczną zakończyła nominatka Donalda Trumpa Georgette Mosbacher. Od tego czasu pracami ambasady kieruje chargé d’Affaires Bix Aliu.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com