„Mówienie o polexicie to całkowita przesada, robi to głównie opozycja”. Premier rozwiewa wątpliwości

facebook.com/Mateusz Morawiecki

„Oczywiście, mają prawo do wygłaszania dowolnych opinii, ale prawda jest taka, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej i pozostanie w Unii” 

– zapewniał szef rządu, dodając, że Polska jest w Unii Europejskiej „głosem zdrowego rozsądku”. 

Spór z Komisją Europejską 

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że spór Polski z Komisją Europejską nie dotyczy jej kompetencji. Zdaniem premiera, Komisja krytykując zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości wychodzi poza uprawnienia traktatowe, ponieważ to kraje członkowskie są gospodarzami unijnego traktatu. 

„Jeśli miałoby dojść do przekazania Unii kolejnych kompetencji, to musiałoby to być zapisane w traktacie. A teraz mamy inną sytuację – Komisja Europejska oraz TSUE twierdzą, że mają kompetencje, których w traktacie nie ma”

– komentował premier.

Jak zapewnił szef rządu, celem reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości jest przede wszystkim wzmocnienie niezawisłości sądownictwa względem poprzednich lat. Dodał, że przed zmianami w sądach orzekali sędziowie, którzy latach 80. oskarżali i skazywali działaczy „Solidarności”.

„Rosja jest dobra w propagandzie”

Podczas rozmowy z dziennikarką BBC ds. Europy Katyą Adler, premier Morawiecki poruszył również kwestię kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej oraz zagrożeń ze strony Rosji.

Rosja jest bardzo dobra w propagandzie. Próbuje wywrzeć presję na UE i nas wszystkich podzielić. Bezpośrednim sprawcą jest prezydent Łukaszenka, ale jego prawdziwy mocodawca znajduje się na Kremlu”

– przekazał premier.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com