Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Czy w święta będzie padał śnieg?

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wiele osób zastanawia się, czy w tym roku będzie śnieg i mróz w czasie świąt, które dopełniają bożonarodzeniowego klimatu. Najnowsze prognozy długoterminowe wskazują, że to całkiem prawdopodobne.

W ciągu ostatnich kilku lat pogoda w Polsce w czasie świąt Bożego Narodzenia pozostawiała wielbicielom siarczystego mrozu i śniegu nieco do życzenia. Ta wyczekiwana przez wielu pogoda pozwoliłaby na stworzenie niezwykłej i magicznej aury bożonarodzeniowej. Choć w niektórych regionach z pewnością mogliśmy liczyć na śnieg, nie wszędzie było biało. Czy w tym roku mamy szansę na prawdziwie zimową pogodę?

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. Trend powrotu mrozu aktualny 

W prognozach długoterminowych na okres świąteczny przeważa „trend powrotu mrozu” – czytamy na portalu dobrapogoda24.pl. Jak się okazuje, aktualne wyliczenia są korzystniejsze, niż poprzednie. W kraju może wystąpić całodobowy mróz, miejscami możliwe opady śniegu w czasie Wigilii, a także w pozostałe dni świąt Bożego Narodzenia. 

Nad Europą rozwija się obecnie wyż, tzw. antycyklon, którego obszar będzie rozciągał się od Atlantyku po Bałkany. Zablokuje on cyrkulację strefową, a obszar wyżowy rozciągnie się nad południową część Europy. Prognozowany wyż zablokuje wpływ Atlantyku na warunki pogodowe. Co to oznacza? Z północy zaciągana zacznie być coraz chłodniejsza masa powietrza. Po 16 grudnia może nas więc czekać obniżenie temperatury. Od 20 do 25 grudnia przewidywane jest nadejście chłodnego okresu synoptycznego – zapowiadają fanipogody.pl. Na przeważającym obszarze Polski przewiduje się w tym czasie wystąpienie wartości poniżej normy wieloletniej. Szczególnie chłodny trend ma wystąpić od 24 do 29 grudnia. 

Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Czy w święta spadnie śnieg?

Na białe święta prawdopodobnie liczyć będą mogli mieszkańcy wschodniej oraz południowej części Polski. Według jednej z prognoz operacyjnych modelu GFS śnieżna pokrywa może wystąpić na przeważającym obszarze Polski, tutaj jednak prognozy są mniej pewne niż w przypadku temperatury powietrza. 

Warto pamiętać, że prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych. 

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com