Polacy ocenili rząd Tuska. „Karnawał dla większości wyborców trwa”, ale jest też ostrzeżenie

Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Jest nowe badanie dotyczące oceny rządów Donalda Tuska. Odsetek osób pozytywnie oceniających dotychczasowe działania rządu jest wyższy niż respondentów krytycznych wobec władzy. – Karnawał dla absolutnej większości wyborców wciąż trwa – ocenia sondaż politolog, prof. UW Rafał Chwedoruk.

Sondaż na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadziła pracownia United Surveys. Z badania wynika, że „zdecydowanie pozytywnie” dotychczasowe działania rządu Donalda Tuska ocenia 12,6 proc. Odpowiedź „raczej pozytywnie” wskazało 37,5 proc. 

„Raczej negatywnie” – to odpowiedź udzielona przez 17,6 proc. respondentów. Natomiast 28,6 proc. badanych oceniło działania obecnego rządu „zdecydowanie negatywnie”. „Nie wiem/trudno powiedzieć” odpowiedziało 3,7 proc. 

Większość Polaków pozytywnie ocenia rządy Donalda Tuska

W badaniu sprawdzono, jak na rządy Tuska zapatrują się wyborcy poszczególnych partii. W przypadku Prawa i Sprawiedliwości 100 proc. odpowiedziało, że ocenia obecną władzę negatywnie. Z kolei wyborcy Koalicji Obywatelskiej w 94 procentach ocenili rząd Tuska pozytywnie (4 proc. negatywnie, a 2 proc. nie ma zdania). W przypadku Trzeciej Drogi pozytywnie działania rządu odbiera 72 proc. wyborców (27 proc. negatywnie, 1 proc. nie ma zdania). Na plus ekipę rządzącą ocenia 100 proc. wyborców Lewicy. Z kolei zwolennicy Konfederacji w 86 proc. oceniają obecny rząd negatywnie (11 proc. pozytywnie, a 3 proc. nie ma zdania).

Rafał Chwedoruk: Ostrzeżeniem może być relatywnie wysoki odsetek niezadowolonych

W ocenie politologa z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Rafała Chwedoruka, który skomentował w WP wyniki sondażu, „rządząca koalicja i rząd wciąż egzystują na koszt 15 października”. – Karnawał dla absolutnej większości wyborców wciąż trwa, co daje duże możliwości działania – ocenił.

– Politycy mają przyzwolenie na większość z tego, co czynią i wygląda na to, że dopóki nie dojdzie do jakichś wstrząsów w gospodarce, ta swoista carte blanche będzie wciąż obowiązywała – dodał. Podkreślił, że nie jest zaskakujący fakt, że 100 proc. wyborców PiS jest przeciwko rządowi. Niemniej jednak zdaniem politologa „ostrzeżeniem może być relatywnie wysoki odsetek (46 proc.) niezadowolonych”. – Bo to jednak wyraźnie więcej niż odsetek głosujących na Prawo i Sprawiedliwość. Co z kolei może pokazywać, że dla wielu mniej zainteresowanych polityką, nie wszystko, co rządzący czynią, jak mniemam przede wszystkim w kwestiach społeczno-gospodarczych, jest łatwe do zaakceptowania – stwierdził. 

Sondaż przeprowadzono w dniach 10-12 maja 2024 roku na grupie 1000 osób metodą CATI&CAWI (metodą telefoniczną i samodzielne wypełnienie internetowej ankiety). 

Jak Polacy oceniali rządy Tuska wcześniej? Zdaniem 23 proc. „nic się nie zmieniło”

Instytut Badań Pollster przeprowadził w połowie marca na zlecenie „Super Expressu” podobny sondaż. Ankietowani zostali wówczas zapytani, czy „rząd Donalda Tuska spełnił obietnice wyborcze na 100 pierwszych dni?”. Zdecydowana większość (63 proc. badanych) oceniła, że nie. 22 proc. było przeciwnego zdania, natomiast 15 proc. nie umiało odpowiedzieć na pytanie.

Na początku marca respondentom zadano natomiast pytanie, czy ich zdaniem „po ostatnich wyborach parlamentarnych 15 października 2023 r. nastąpiła w Polsce zmiana na lepsze, gorsze czy nic się nie zmieniło?” – był to sondaż przeprowadzony przez Ipsos dla OKO.press i TOK FM. 38 proc. Polaków odpowiedziało wówczas, że sytuacja w Polsce po wyborach 15 października zmieniła się „na lepsze”. Z kolei 32 proc. uznało, że były to zmiany „na gorsze”. Tymczasem zdaniem 23 proc. w Polsce „nic się nie zmieniło”. 

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com