Polacy zgłaszają się na ćwiczenia wojskowe. Chętnych było więcej niż miejsc

Szef MON Mariusz Błaszczak zainaugurował drugą edycję projektu „Trenuj z wojskiem w ferie”. – Chcemy przeszkolić jak najwięcej osób w zakresie podstawowych umiejętności – obsługi broni, pomocy medycznej, by właściwie odnaleźć się w sytuacji kryzysowej – mówił wicepremier

„Trenuj z wojskiem” to jednodniowe bezpłatne szkolenia, których uczestnicy uczą się podstawowych umiejętności posługiwania się bronią, walki wręcz, przetrwania w terenie, udzielania pierwszej pomocy, zakładania maski przeciwgazowej, zachowania się podczas alarmu oraz topografii wojskowej.

„Trenuj z wojskiem w ferie”

Podczas poniedziałkowej konferencji w MON Błaszczak poinformował, że pierwsza edycja programu „Trenuj z wojskiem” spotkała się z dużym zainteresowaniem – chętnych było więcej niż miejsc. Dodał, że liczba miejsc w drugiej edycji została zwiększona o 100 procent – z 4 tys. do 8. – Jesteśmy przygotowani na to, aby w takich treningach wzięło udział ponad osiem tysięcy chętnych w 31 garnizonach w całej Polsce – zapewnił.

Szef MON przekazał, że zajęcia trwają osiem godzin i będą zorganizowane w soboty, począwszy od połowy stycznia aż do końca lutego – wtedy, gdy w poszczególnych województwach trwać będą ferie zimowe. Szkolenia będą bezpłatne; w trakcie ćwiczeń przewidziano także wyżywienie. Podczas zajęć wojskowi instruktorzy nauczą m.in., jak posługiwać się bronią, pokażą jak zakładać maskę, czy przekażą podstawy przetrwania i udzielania pierwszej pomocy medycznej.

„Naszym celem jest przeszkolenie jak największej liczby osób z podstawowych umiejętności” – powiedział minister. „To wszystkie te umiejętności, które służą odpowiedniemu odnalezieniu się w sytuacji kryzysowej, ekstremalnej. Oczywiście, zależy nam, żeby do takich sytuacji nie dochodziło” – dodał.

Jak wziąć udział w szkoleniu?

Aby wziąć udział w programie, wystarczy zgłoszenie do jednostki wojskowej. Imię i nazwisko można podać e-mailem, przez telefon, komunikator, media społecznościowe lub zgłosić się osobiście. Nabór trwa do godz. 13.00 dnia poprzedzającego szkolenie Warunki uczestnictwa to wyłącznie polskie obywatelstwo, wiek od 18 do 65 lat i odpowiedni ubiór. Wojsko zapewnia wyżywienie i ubezpieczenie.

Jak poinformował Błaszczak, w szkoleniach będą mogli wziąć udział także uczniowie, zaproszone są wszystkie osoby w wieku od 15 do 65 lat; w przypadku osób nieletnich konieczna jest zgoda rodziców lub opiekunów.

Zgłaszać można się poprzez media społecznościowe i stronę internetową Ministerstwa Obrony Narodowej, ale także poprzez strony poszczególnych jednostek wojskowych. „Zapraszamy do tego, żeby wspólnie z żołnierzami Wojska Polskiego przejść podstawowe ćwiczenia” – powiedział wicepremier.

Minister zachęca do zawodowej służby wojskowej

– Nie ukrywamy, że chcielibyśmy zachęcić tych wszystkich, którzy jeszcze nie zdecydowali, co chcą robić w przyszłości, żeby poprzez tego rodzaju ćwiczenia, jednodniowe ćwiczenia, do służby w Wojsku Polskim – mówił szef MON. Jak dodał, po pierwszej edycji programu przeprowadzono ankietę, w której 98 proc. respondentów oceniło, że ćwiczenia spełniły ich oczekiwania.

Przypomniał, że podstawową formą służby jest służba zawodowa. – Zachęcam do tego, żeby przystępować do zawodowej służby wojskowej, służy temu dobrowolna zasadnicza służba wojskowa – jako ten kurs podstawowy – ale również jest możliwość łączenia aktywności zawodowej z służbą w Wojsku Polskim, to terytorialna służba wojskowa. (…) Ustawa o obronie Ojczyzny stworzyła również rezerwę aktywną, a więc kolejną formę służby wojskowej. Jesteśmy elastyczni i gotowi do tego, żeby sprostać oczekiwaniom wszystkich chętnych, a naszym celem jest przeszkolenie jak największej liczby osób – mówił Błaszczak.

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów został opublikowany projekt rozporządzenia MON, w którym przewidziano powołanie maksymalnie 200 tys. osób na ćwiczenia. Z tej liczby limit 38 tys. dotyczy żołnierzy rezerwy oraz osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej (tj. odbyli służbę lub szkolenie wojskowe), a limit 28 580 osób w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym w trakcie kształcenia.

Salon24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com