Reuters o listopadowej wizycie komisarza UE w Polsce. „Brutalnie potraktowany”, „Ewidentnie zszokowany”

twitter.com/ZiobroPL

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders został potraktowany „brutalnie”, Warszawę miał opuścić „zszokowany” – tak o listopadowej wizycie w Polsce i spotkaniu Reyndersa ze Zbigniewem Ziobrą pisze w niedzielę agencja Reuters. Według agencji wizyta „przekreśliła nadzieje” na porozumienie ws. wypłaty unijnych środków na odbudowę gospodarki w związku z pandemią.

Komisarz Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości Didier Reynders przyjechał do Warszawy w  listopadzie z dwudniową wizytą.

Pierwszego dnia odbył spotkania m.in. z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, ministrem ds. UE Konradem Szymańskim, szefem NIK Marianem Banasiem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich Marcinem Wiąckiem, a także ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.Reynders pytał Ziobrę m.in. o to, w jaki sposób Polska zamierza przestrzegać orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE ws. zmian w Izbie Dyscyplinarnej.

„Przekazałem komisarzowi Didierowi Reyndersowi zdjęcia obrazujące historię Warszawy i zniszczenia, jakich dokonali Niemcy, realizując ideologię segregacji narodów. Te fotografie mają wyraz symboliczny. Pokazują, że Polacy są i będą wrażliwi na zasadę równego traktowania państw, również w UE” – tak spotkanie z Renydersem komentował na Twitterze minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Komisarz UE podkreślił, że „rozumie sytuację”, w jakiej znalazła się Polska w trakcie II wojny światowej.

Reuters: Didier Reynders był „ewidentnie zszokowany”

Jak podała w niedzielę agencja Reuters, jeden z członków delegacji Didiera Reyndersa miał ocenić, że komisarz UE został w Warszawie „potraktowany brutalnie”, sam Reynders miał być też „ewidentnie zszokowany” postawą polskiego rządu.

„Bojowa postawa Polski na spotkaniu przekreśliła nadzieje na porozumienie, które może pomóc w odblokowaniu 36 miliardów euro w ramach stymulacji ożywienia po pandemii w Warszawie, poinformowały źródła Reuters” – czytamy w niedzielnej depeszy agencji.Członek delegacji podkreślił w rozmowie z Reutersem, że wypłata unijnych pieniędzy nie zostanie odblokowana, jeśli polskie władze nie dokonają kluczowych zmian dotyczących funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej.Więcej informacji o unijnych pieniądzach na odbudowę gospodarki w związku z pandemią przeczytasz w poniższym artykule: 

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com