Sikorski kpi z wywiadu z Putinem. Pokazał dawną mapę Polski. „Trochę wdzięczności”

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Radosław Sikorski po raz kolejny odpowiada na wywiad Tuckera Carlsona z Władimirem Putinem. Szef MSZ opublikował mapę Rzeczpospolitej Trojga Narodów z XVII w. i zakpił ze słów rosyjskiego przywódcy. Pokazał granice Polski w momencie, gdy obejmowały dzisiejsze tereny m.in. Białorusi oraz Rosji.

Były dziennikarz Fox News, Tucker Carlson, pojawił się w Moskwie, gdzie przeprowadził wywiad z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Dwugodzinna rozmowa amerykańskiego dziennikarza z rosyjskim dyktatorem została opublikowana o północy czasu polskiego z 8 na 9 lutego. W swoim wykładzie Putin przedstawiał swoją wersję historii. Uważał, że Ukraina nigdy nie była państwem. Tłumaczył też, że otrzymała tereny, które „wcześniej należały do Węgier i Polski”. Zaznaczył jednak, że „Rosja nie ma żadnych roszczeń wobec Polski czy Łotwy ani wobec jakiegokolwiek innego kraju”.

Władimir Putin powiedział podczas wywiadu m.in., że w 1939 r. Polska sprowokowała Hitlera do ataku, bo nie chciała oddać Gdańska. – Hitler prosił po dobroci, ale Polacy odmówili. Polska nadal jednak kolaborowała z Hitlerem i wzięła z nim wspólnie udział w rozbiorach Czechosłowacji – mówił dyktator. Na te słowa odpowiedział w mediach społecznościowych Carl Bildt, były premier i minister spraw zagranicznych Szwecji.

Sikorski: Przywykliśmy też do paranoicznych, pseudohistorycznych uzasadnień agresji Rosji na Ukrainę 

„Rzeczywiście prawdą jest, że w 1939 roku Polska nie ugięła się przed Hitlerem. Dla Putina Rosja wydaje się usprawiedliwiać decyzję Hitlera o inwazji i próbie unicestwienia kraju. Jego historyczny rewizjonizm zapiera dech w piersiach we wszystkich jego implikacjach” – napisał polityk na portalu X/Twitter. 

Do jego wpisu odniósł się szef MSZ Polski Radosław Sikorski. „Gorzej. Putin zasugerował, że Polska zasłużyła na inwazję, ponieważ nie przyłączyliśmy się do nazistowskiej krucjaty mającej na celu podbój Związku Radzieckiego. I dlatego Związek Radziecki był usprawiedliwiony w rozczłonkowaniu nas razem z Hitlerem” – odpowiedział mu Sikorski. „Trochę wdzięczności” – puentuje wypowiedź szef polskiego MSZ.

„Nie pierwszy raz rosyjski dyktator Władimir Putin obwinia napadniętą 17 września 1939 r. przez ZSRR Polskę o wybuch II Wojny Światowej. Przywykliśmy też do paranoicznych, pseudohistorycznych uzasadnień agresji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Szokujące jest tylko to, że tym razem ułatwia to amerykański dziennikarz” – podkreślił Sikorski w oddzielnym wpisie.  

Sikorski odpowiada Carlsonowi. Zamieścił mapę

Szef MSZ zareagował również na pytanie Carlsona, który chciał od prezydenta Rosji uzyskać odpowiedź, czy inne państwa Europy Wschodniej także mają prawo do przywrócenia granic z 1654 r.

„Polska kategorycznie odrzuca sugestie, że zainspirowaliśmy Tuckera Carlsona do zaproponowania Władimirowi Putinowi powrotu do granic z 1650 r. w Europie Wschodniej” – napisał szef MSZ na portalu X/Twitter i opublikował mapę Rzeczpospolitej Trojga Narodów z tego czasu. 

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com