Sondaż: PiS od stycznia stracił niemal cztery punkty. KO na prowadzeniu

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ubiegłą niedzielę, zwyciężyłaby w nich Koalicja Obywatelska – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Oznacza to zmianę na pozycji lidera, bo jeszcze miesiąc wcześniej w badaniu tej pracowni na pierwszy miejscu znajdowało się Prawo i Sprawiedliwość.

W badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” chęć oddania głosu na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 32,6 proc. badanych, co oznacza wzrost o 2,4 pkt proc. w porównaniu do sondażu ze stycznia. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z poparciem na poziomie 30,1 proc. (spadek o 3,8 pkt proc.). Podium zamyka Trzecia Droga (sojusz Polski 2050 i PSL) z poparciem 14,7 proc. ankietowanych (spadek o 2,2 pkt proc.). Posłów do Sejmu wprowadziłyby również Lewica (8,7 proc., spadek o 0,6 pkt proc.) i Konfederacja (7,6 proc., wzrost o 1,3 pkt proc.). 6,3 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Badanie zostało przeprowadzone w piątek i sobotę na ogólnopolskiej próbie 1071 respondentów metodą CATI (badania telefoniczne wspomagane komputerowo.

Sondaż. Koalicja Obywatelska na pierwszym miejscu

To kolejny sondaż, w którym Koalicja Obywatelska wysuwa się na prowadzenie. Z opublikowanego w ubiegłym tygodniu badania CBOS wynika, że na Koalicję Obywatelską chciałoby oddać głos 29 proc. badanych, a na Prawo i Sprawiedliwość – 22 proc. Różnice w wynikach opublikowanych przez IBRiS są spowodowane m.in. odsetkiem wyborców niezdecydowanych. W sondażu IBRiS to nieco ponad 6 proc., a w sondażu CBOS – 14 proc.

Wybory parlamentarne 2023. Jakie wyniki uzyskały poszczególne partie?

W ubiegłorocznych październikowych wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 35,38 proc. poparcia. Na Koalicję Obywatelską swój głos oddało 30,7 proc. Polaków. Trzecią Drogę (koalicję Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL-u) poparło 14,4 proc. wyborców. Parlamentarzystów do Sejmu wprowadziły także Lewica (8,61 proc.) i Konfederacja (7,16 proc.). Jak to przełożyło się na mandaty? Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło wówczas do Sejmu 194 posłów, KO – 157, Trzecia Droga – 65, Lewica – 26, a Konfederacja – 18.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com