Wojna Rosji z NATO? Władysław Kosiniak-Kamysz: Każda sytuacja może mieć miejsce

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

– Dziś musimy zakładać, że każda sytuacja może mieć miejsce. Łącznie z próbą ataku Rosji na państwa NATO – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON zdradził też, czy zostanie „odwieszony” pobór do wojska.

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Władysław Kosiniak-Kamysz mówił o „trudnych scenariuszach”, na które gotowa musi być Polska. – Z działaniami prowokacyjnymi [ze strony Rosji – red.] już mamy do czynienia, choćby niedawno ABW we Wrocławiu zatrzymała podejrzanego o sabotaż – powiedział.

Wojna Rosji z NATO? „Każda sytuacja może mieć miejsce”

– Nie jest tajemnicą, że do dnia wybuchu wojny na Ukrainie wiele osób, w tym liderów politycznych, w ogóle nie przypuszczało, że w tej części świata może się zdarzyć jakikolwiek konflikt. Dziś musimy zakładać, że każda sytuacja może mieć miejsce. Łącznie z próbą ataku Rosji na państwa NATO – stwierdził szef MON.

Jak dodał, nie wiadomo, ile mamy czasu, aby się na taką ewentualność przygotować. – Niektórzy jeszcze rok temu mówili, że Rosja potrzebuje 10 lat na odbudowę swojego potencjału militarnego. Okazało się, że zrobiła to w dwa lata, przestawiając gospodarkę w tryb wojenny i nawiązując współpracę m.in. z Koreą Północną, która dostarcza jej bardzo dużo sprzętu – zauważył.

Kosiniak-Kamysz: Pobór jest zawieszony, nie planujemy go odwieszać

Polityk podkreślił, że popiera zwiększanie liczebności armii, ale „jest przede wszystkim za tym, żeby miała ona zdolności operacyjne tu i teraz, a nie tylko w planach na rok 2030 czy 2035”. – To samo dotyczy sprzętu wojskowego. Modernizacja armii, zakupy nowego sprzętu są bardzo ważne, tak jak późniejsze utrzymanie tego sprzętu i zapewnienie ludzi do jego obsługi. Niestety mamy dziś poważne zaniechania w kwestii niezbędnej infrastruktury – podkreślił Kosiniak-Kamysz i dodał, że docelowo mówi o 300-tysięcznej armii.

Szef MON został zapytany o to, co z poborem. Jak zaznaczył, od 2010 roku jest zawieszony, a rząd nie planuje go „odwieszać”. – Dziś zasadnicza służba wojskowa jest dobrowolna i cieszy się sporym zainteresowaniem. Trzeba tylko lepiej ją doposażyć sprzętowo. Indywidualne wyposażenie żołnierza – zarówno zawodowego, jak i tego, który dobrowolnie się szkoli – to jeden z moich priorytetów na najbliższe miesiące. Planujemy kontynuować dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową i poszerzyć liczbę osób w aktywnej rezerwie – stwierdził w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Źródło: gazeta.pl

1 thought on “Wojna Rosji z NATO? Władysław Kosiniak-Kamysz: Każda sytuacja może mieć miejsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com