Szef gabinetu Dudy o Donaldzie Tusku: Jest w życiowej formie. Osiągnął wielki sukces

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

– Nie wyobrażam sobie, żeby prezydent Duda po kadencji był działaczem partyjnym i żeby przewodził prawicy. Myślę, że to niemożliwe – stwierdził Marcin Mastalerek na antenie TVN24. Szef Gabinetu Prezydenta RP mówił także o „zrealizowanych trzech sukcesach” Donalda Tuska.

Andrzej Duda w poniedziałek wieczorem powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Prezydent powiedział podczas uroczystości, że wierzy, iż Morawieckiemu uda się zdobyć poparcie dla nowego gabinetu. – Pan premier ponownie dostał tekę do formowania nowej Rady Ministrów, wierzę w to, że ją sformuje. Zapewniał mnie, że znajdzie większość, która poprze w Sejmie nową Radę Ministrów i będzie mógł w porozumieniu, już nie tylko w ramach Zjednoczonej Prawicy, ale szerszym porozumieniu parlamentarnym, kontynuować rozwijanie Rzeczypospolitej – podkreślił Duda i dodał, że zarówno Morawieckiego, jak i polityków PiS, czeka czas wytężonej pracy, ale mogą oni liczyć na jego wsparcie i współpracę.

Szef Gabinetu Prezydenta RP: Donald Tusk osiągnął wielki sukces

O decyzję powierzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu Konrad Piasecki spytał na antenie TVN24 Marcina Mastalerka, szefa gabinetu Prezydenta RP. – Podpisana umowa między Koalicją Obywatelską, Lewicą i Trzecią Drogą jest dowodem na to, że prezydent miał rację – powiedział Mastalerek i dodał, że Duda podjął decyzję desygnowania Morawieckiego na premiera, zanim podpisano umowę koalicyjną. – Ta umowa, to umowa, o której można powiedzieć – z całym szacunkiem – że partie piszą, że „każdy może być młody, piękny i bogaty” – powiedział i zaznaczył, że Andrzej Duda „zachował tradycję polską i europejską” oraz „szanuje konstytucje i demokrację”.

– Wczoraj w Sejmie dostaliśmy kolejny dowód na to, że prezydent miał rację, powierzając Morawieckiemu tekę. Przyznam, Donald Tusk w życiowej politycznej formie. Rozgrywa sprawy zarówno wewnątrz swojego obozu, jak i wczoraj w Sejmie, w sposób dla niego bardzo dobry – powiedział szef gabinetu prezydenta i stwierdził, że Donald Tusk zrealizował trzy cele. – Po pierwsze pokazał swoim zwolennikom, którzy chcą zemsty na PiS, że tę zemstę dostaną, bo nie będzie demokratycznych zasad i nie będzie wicemarszałków z największego klubu parlamentarnego. Upokorzono marszałek Witek – wyliczał dalej Mastalerek.

– Po drugie Donald Tusk odwrócił uwagę od tego, że nie ma teraz ministrów i wiceministrów – powiedział gość Piaseckiego. Zapytany skąd wie, odparł, że „bo ich nie pokazał” i nie było tego w umowie koalicyjnej. – Gdyby prezydent zdecydował się powierzyć misję tworzenia rządu Donaldowi Tuskowi, dziś Donald Tusk i ten obóz są jeszcze nieprzygotowani – mówił Mastalere. – Oni się tak naprawdę z tego cieszą, dostali więcej czasu. Przestańcie udawać, że Donald Tusk jest jakoś wielce oburzony – dodał, po czym wymienił trzecią sprawę – mianowanie Szymona Hołowni marszałkiem Sejmu. Jak stwierdził, jego zdaniem Tusk w ten sposób zaszachował kolegę. – Osiągnął wielki sukces. Zakończył marzenie Szymona Hołowni o prezydenturze. Otóż tak rozegrał te sprawy, że jego rękoma doprowadził do tego, że Sejm będzie elementem wielkiej awantury – powiedział w rozmowie z Konradem Piaseckim.

Andrzej Duda przyszłym liderem prawicy? Szef gabinetu prezydenta: Niemożliwe

Jak stwierdził minister, szef Platformy Obywatelskiej „nie zaakceptuje sytuacji”, w której musi się dogadywać z innymi ugrupowaniami. – On będzie chciał wykorzystać swoje zdolności, wiedzę i doświadczenie, do tego, aby przejmować jak najwięcej władzy. Wie pan czym to się może skończyć? Wcześniejszymi wyborami parlamentarnymi – stwierdził szef gabinetu prezydenta.

Pod koniec rozmowy zaznaczył jasno, że „nie wyobraża sobie, żeby prezydent Duda po kadencji był działaczem partyjnym i żeby przewodził prawicy”. – Myślę, że to niemożliwe. Ale wyobrażam sobie, że to prawicy – jestem tego pewien – będzie zależało, żeby odwoływać się do jego dziedzictwa i żeby był bardzo ważną figurą – powiedział.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com