Szef polskiego MSZ oburzony „drakońskimi wyrokami” dla białoruskich opozycjonistów. Głos zabrał też Duda

Sergei Kholodilin / AP

Prezydent Andrzej Duda i szef MSZ Zbigniew Rau wyrazili solidarność z więźniami politycznymi reżimu Alaksandra Łukaszenki. „Niewinni ludzie, którzy pragną godnego życia dla swojego narodu są traktowani jak najgroźniejsi przestępcy” – napisał minister spraw zagranicznych. Działania białoruskich władz potępiły także Stany Zjednoczone oraz Komisja Europejska.

Prezydent Andrzej Duda we wpisie na Twitterze „wyraża solidarność ze wszystkimi więźniami politycznymi reżimu Łukaszenki, w tym ze skazanymi dzisiaj w pokazowym procesie Siarhieja Cichanouskiego”. „Jestem pod wrażeniem odwagi Białorusinek i Białorusinów, których walka przypomina naszą walkę przeciwko reżimowi komunistycznemu”- napisał prezydent.

„Dziękuję, Panie Prezydencie, za solidarność. Cieszę się, że mamy tak wspaniałych sąsiadów, którzy nas wspierają i wspólnie z nami walczą o wartości, bliskie każdemu – wolność, prawa człowieka oraz godność. Polacy znają cenę tej walki jak nikt inny”- napisała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska w odpowiedzi na twitterowy wpis Andrzeja Dudy. 

Wcześniej szef polskiego MSZ Zbigniew Rau napisał w mediach społecznościowych, że „przyjął z oburzeniem dzisiejsze 'drakońskie’ wyroki kilkunastu lat więzienia dla Siarhieja Cichanowskiego i pięciu innych osób, (Ihara Łosika, Mikałaja Statkiewicza, Władimia Cyganowicza, Artioma Szakowa, Dymitra Popowa)”.

„Niewinni ludzie, którzy pragną godnego życia dla swojego narodu są traktowani jak najgroźniejsi przestępcy. To pogarda wobec człowieka i jego godności, pogarda wobec białoruskiego narodu. Nie ma możliwości aby ten haniebny wyrok pozostał bez konsekwencji dla władz w Mińsku. Nie ustanę w wysiłkach domagając się zwolnienia więźniów politycznych” – napisał Zbigniew Rau.

USA o wyrokach dla opozycjonistów na Białorusi

Także Stany Zjednoczone potępiły wyroki wieloletniego więzienia dla działaczy białoruskiej opozycji, w tym antyrządowego blogera Siarhieja Cichanouskiego. Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken zarzucił władzom w Mińsku łamanie praw człowieka i norm międzynarodowych.

„Stany Zjednoczone potępiają dzisiejsze politycznie montowane wyroki na działaczy białoruskiej opozycji Siarhieja Cichanouskiego, Mikołę Statkiewicza, dziennikarza Radia Wolna Europa Ihara Łosika i innych, wydane w procedurze sądowej, która nie spełnia norm praworządności” – napisał w oświadczeniu sekretarz stanu USA, określając wyroki mianem „surowych represji”.

Anthony Blinken dodał, że Białoruś ma obowiązek respektowania bezstronności sądów oraz prawa obywateli do wolności słowa i zrzeszania się. „Niestety, te wyroki są kolejnym dowodem na lekceważenie przez reżim zobowiązań międzynarodowych oraz praw człowieka i podstawowych wolności Białorusinów” – oświadczył szef amerykańskiej dyplomacji. Wezwał reżim Łukaszenki do zaprzestania prześladowań, natychmiastowego uwolnienia wszystkich ponad 900 więźniów politycznych, dialogu z siłami demokratycznymi, zaprzestania „okrutnego” wykorzystywania migrantów i szanowania zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego.

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano oświadczył z kolei, że skazanie Siarhieja Cichanouskiego „to część trwających brutalnych i systematycznych represji wobec wszystkich niezależnych głosów na Białorusi„.

Siarhiej Cichanouski skazany na 18 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze

Mąż Swiatłany Cichanouskiej został we wtorek skazany przez sąd w Homlu na 18 lat więzienia. O wyroku opozycjonistka poinformowała na swoim profilu społecznościowym.

Siarhiej Cichanouski został skazany z paragrafów o organizowanie masowych zamieszek oraz o groźbach kierowanych wobec naczelnych organów państwa. Jak informuje państwowa agencja Biełta, bloger zostanie osadzony w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Razem z nim wyroki skazujące usłyszało jeszcze pięciu aresztowanych opozycjonistów. Otrzymali wyroki od 14 do 16 lat.

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska od ponad roku – po sfałszowanych wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 roku – przebywa na emigracji.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com