Uchodźcy z Afganistanu. Trwają zbiórki darów. „Ci ludzie przyjechali w jednych spodniach, sandałach”

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Organizatorka pomocy dla przebywających w naszym kraju osób z Afganistanu wypowiedziała się na temat najbardziej potrzebnych im produktów. Obecnie są to przede wszystkim jedzenie i ciepłe ubrania. – Ci ludzie przyjechali często w jednych spodniach, sandałach – podkreśliła.

Krystyna Zdziechowska, jedna z organizatorek społecznej akcji pomocy dla uchodźców w ośrodku w Lininie (woj. mazowieckie), była gościnią programu „Wstajesz i wiesz” TVN24. Jak przekazała, akcja trwa już od ponad miesiąca. 

Organizatorka pomocy uchodźcom: Ci ludzie przyjechali w jednych spodniach, sandałach

Zdziechowska przyznała, że obecnie w wielu miejscach w całej Polsce organizowana jest tego typu pomoc. W związku z ochłodzeniem, szczególnie istotne są ciepłe ubrania i przedmioty codziennego użytku osobistego – tego pomoc socjalna bowiem już nie obejmuje.

– My dowiedzieliśmy się o tym, że w ośrodku w pobliskiej Górze Kalwarii przebywają Afgańczycy. Po prostu zadzwoniliśmy do tego ośrodka, gdzie spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem pracowników socjalnych. Oni nas poinformowali, że ci ludzie przyjechali często w jednych spodniach, sandałach – powiedziała.

Nie bez znaczenia jest także jedzenie, na które przeznaczana jest większość środków uzyskanych w zbiórkach. – Rzeczywiście, stawka żywieniowa, jaką zapewnia państwo polskie ośrodkom dla cudzoziemców, wynosi tylko dziewięć złotych dziennie na osobę. Łatwo więc sobie wyobrazić, że za dziewięć złotych dziennie te posiłki nie są w pełni kaloryczne – powiedziała.

Pomoc dla uchodźców. Trwa zbiórka pieniędzy na najpotrzebniejsze artykuły

W Ośrodku dla Cudzoziemców w Lininie przebywa obecnie około 130 uchodźców z Afganistanu – byli współpracownicy polskiego kontynentu wojskowego i pozarządowych organizacji, a także ich rodziny. Jak można przeczytać na stronie zbiórki założonej przez Krystynę Zdziechowską na portalu zrzutka.pl, od września grupa regularnie, własnym transportem, dostarcza do ośrodka potrzebne rzeczy. Uchodźcy otrzymują bowiem od państwa 70 złotych miesięcznie na osobę.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com