Ustawa wiatrakowa. Jacek Karnowski: w związku z nią odmrożono część KPO, bo Siemens ma problemy

EdWhiteImages - pixabay.com

– Jeszcze nie objęli rządów, a już mamy wszystko. Mamy łamanie zapowiedzi o konsultacjach społecznych. (…) Mamy elementy biznesowe, oczywiste w tym kontekście, ale także KPO odmrożone w segmencie energii zielonej, bo Siemens ma problemy, więc Polska musi uruchomić zakup turbin – mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski („Sieci”), komentując aferę dotyczącą tzw. ustawy wiatrakowej..

Grupa posłów Polski 2050 i Koalicji Obywatelskiej złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy przewidującej zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych do końca czerwca 2024 roku. Do ustawy dodano również przepisy umożliwiające stawianie wiatraków bliżej rezerwatów, parków narodowych i zabudowy wielorodzinnej, a nawet wywłaszczanie ludzi pod budowę elektrowni wiatrowych. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował Jacek Karnowski z „Sieci”.

Jacek Karnowski: ustawa wiatrakowa dotyczy milionów Polaków

Gość audycji zauważył, że kontrowersyjna ustawa pojawiła się w chwili, kiedy nowa koalicja nie przejęła właściwie władzy. – Jeszcze nie objęli rządów, a już mamy wszystko. Mamy łamanie zapowiedzi o konsultacjach społecznych – ważna deklaracja marszałka Szymona Hołowni, a próbowano na szybko wrzucić i przepchnąć rzecz, która dotyczy milionów ludzi i to bardzo konkretnie, bo rzutuje na wartość nieruchomości, na jakość życia, na otoczenie, w jakim żyjemy. Każdy z nas wie, że to ma fundamentalne znaczenie – mówił Jacek Karnowski.

Podkreślił, że nawet drobne zmiany w otoczeniu naszych domów, mieszkań czy bloków „powodują echo, które się za nami wlecze”, a kilkudziesięciometrowy wiatrak czy wiatraki, to nie jest drobna zmiana.

„Odmrożono KPO, bo niemiecki Siemens ma problemy:

– Mamy elementy biznesowe, oczywiste w tym kontekście, ale także – co jest dla mnie symboliczne – KPO odmrożone w segmencie energii zielonej, bo Siemens ma problemy, więc Polska musi uruchomić zakup turbin, żeby uratować Siemensa – dodał publicysta.

Jak stwierdził, dłuższy czas zastanawiał się, dlaczego Komisja Europejska zdecydowała się uruchomić Krajowy Plan Odbudowy w tym zakresie zielonej energii – Polska otrzymała z tego tytułu 5 mld euro. – Odpowiedź dość szybko przyszła – bo Siemens ma kłopoty – stwierdził Karnowski.

Źródło

1 thought on “Ustawa wiatrakowa. Jacek Karnowski: w związku z nią odmrożono część KPO, bo Siemens ma problemy

  1. Maloalfabetyczne rozwazania odnosnie wiatrakow. Z jednej strony polakom nie stac na cos wspolczesniejsze niz uzywane wiatraki, bo nie sa w stanie a ni zapriektowac i nie tym bardziej wyprodukowac mocy elekttryczne samotnie. Amerykanie dadza pieniodz na takich warunkach ze beda splacali kilka mlodych generacji polakow. Z drugej strony bydowa elektrowni atomowych wymaga odsiedlenie co najmniej ok.4 km odleglosci od stacji. To nie samowite baranie, ktorzy dyskutuja czy na 400 metrow czy 800 mertrow od wiatraka powinna byc posessja. W kazdym razie odsiedlenie powinno byc i musze byc zrobione kosztem budjetu. Przepraszam. Kiedy to juz polacy wroca z nieba do ziemi? Bardzo zaluje prostych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com