Wybory samorządowe 2024. Kiedy wyniki? Sprawdzamy

Fot . Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl

Kiedy będą ogłoszone wyniki wyborów samorządowych 2024? To pytanie ważne dla wszystkich wyborców, ale i samych kandydatów na radnych gmin, radnych powiatów, do sejmików województwa, na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Każdy z nich z niepokojem oczekiwał będzie rezultatów wyborów samorządowych.

Najbliższe wybory samorządowe odbędą się już 7 kwietnia 2024 roku, a jeśli nie uda się uzyskać ostatecznego rozstrzygnięcia, to druga tura zaplanowana jest na 21 kwietnia 2024 roku. Co ważne, lokale wyborcze będą czynne od 7 rano do 21 wieczorem i w tym czasie będzie można oddać głos. Po zamknięciu lokali wyborczych nastąpi liczenie głosów. Kiedy będą ogłoszone wyniki? Sprawdzamy.

Wybory samorządowe 2024. Kiedy będą ogłoszone wyniki? Sprawdzamy

Kiedy będą ogłoszone wyniki wyborów samorządowych 2024? Tu odpowiedź będzie tak naprawdę różna w zależności od okręgu. Zapewne w niektórych uda się poznać wyniki już nawet po kilku godzinach od zakończenia głosowania. Wszystkie informacje można z łatwością znaleźć również na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, która jasno wskazuje, kiedy mają odbyć się wybory i w jakich godzinach. Tuż przed wyborami pozostaje tylko kwestia ustalenia, gdzie niedaleko miejsca naszego zamieszkania, znajduje się lokal wyborczy. Aby poznać miejsce głosowania, można skorzystać zarówno z aplikacji mObywatel, jak i z wyszukiwarki na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Z przebiegu wyborów sporządza się protokół, a wszystko podlega weryfikacji i sprawdzeniu, by nie dopuścić do żadnych niedociągnięć. Wszystkie oddane głosy muszą być zabezpieczone. Przy liczeniu oddanych głosów, konieczna jest także weryfikacja, czy głos oddany na określonego kandydata, został oddany w sposób prawidłowy. W ten sposób następuje wyłonienie tych, którzy wygrali wybory do rad gmin, rad powiatów, sejmików województwa oraz na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

– To są najtrudniejsze wybory, w których są cztery akcje wyborcze. Na pewno będą trwały kilka dni. Obwodowe komisje wyborcze mają najwięcej pracy. Myślę, że ogłoszenie wyników wyborów przez PKW mogłoby być w powyborczą środę – mówiła szefowa KBW Magdalena Pietrzak w rozmowie z infor.pl. Przypomnijmy, przy poprzednich wyborach samorządowych w 2018 roku wyniki zostały ogłoszone w nocy ze środy na czwartek. 

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com