Zespół ds. katastrofy smoleńskiej zakończy prace? Bodnar: Będziemy do tego dążyli

Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Adam Bodnar zapowiedział dążenia do zakończenia prac zespołu, który zajmuje się sprawą katastrofy smoleńskiej. Minister sprawiedliwości opowiedział także o planach spotkania z rodzinami zmarłych tragicznie ofiar.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar w rozmowie z Onetem poruszył kwestię katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Jak przekazał, do maja zespół pracujący nad tą sprawą będzie gotowy, aby „zrobić duże spotkanie ze wszystkimi osobami pokrzywdzonymi”. – Wydaje mi się, że to już jest ten czas najwyższy, aby właśnie powiedzieć, co jest i co udało się temu zespołowi śledczemu zbadać – oznajmił.

Adam Bodnar: Zespół ds. katastrofy smoleńskiej kosztuje podatników duże miliony

Polityk Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że zespół prokuratorski ds. katastrofy powinien zakończyć prace. – Mamy postępowanie, które musi zakończyć się tym, że dowody, które gdzieś zostały zabrane, wrócą na swoje miejsce, czyli do akt prokuratorskich – podkreślił minister.

– Mamy w prokuraturze zespół śledczy numer jeden, który się zajmuje katastrofą smoleńską. Druga rzecz, że ten zespół kosztuje podatników bardzo dużo pieniędzy. (…) Teraz nie powiem dokładnej kwoty, ale to idzie w duże miliony złotych. Na potrzeby tego zespołu były zatrudniane różne grupy biegłych, w tym biegłych ze Stanów Zjednoczonych, którym po prostu trzeba zapłacić. W najbliższym czasie będziemy dążyli do tego, żeby ten zespół śledczy jednak zakończył swoje prace – zaznaczył Bodnar. 

MON: Raport końcowy dotyczący katastrofy smoleńskiej jest powszechnie dostępny 

Pod koniec stycznia Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że na stronie internetowej resortu jest dostępny raport końcowy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego dotyczący katastrofy smoleńskiej.

MON przypomniało w komunikacie, że zgodnie z obecnym stanem prawnym jedynym wiążącym dokumentem określającym przebieg oraz faktyczne przyczyny katastrofy jest pochodzący z lipca 2011 r. raport końcowy z badania zdarzenia lotniczego nr 192/20210/2011 samolotu Tu-154M nr 101 z dnia 10 kwietnia 2010 r. w rejonie lotniska SMOLEŃSK PÓŁNOCNY sporządzony przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

W raporcie wskazano ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku samolotu TU-154M oraz wydano stosowne zalecenia, które mają zapobiec podobnym wypadkom. Raport ten – jak podkreślił MON – jest dokumentem kompletnym, opracowanym w Polsce przez narodowych ekspertów z zakresu prawa lotniczego, bezpieczeństwa lotów, konstruktorów, inżynierów oraz aktywnych pilotów i podstawę do oceny przebiegu i okoliczności katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

19 stycznia w Ministerstwie Obrony Narodowej powołano zespół do spraw oceny funkcjonowania podkomisji do ponownego zbadania wypadku lotniczego. Zespół składa się z grupy ekspertów, którzy mają ocenić rzetelność, zasadność oraz gospodarność działań podejmowanych przez byłą Podkomisję MON ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Wśród dokumentów nie został opublikowany załącznik nr 7, który zawiera informacje o obrażeniach ofiar katastrofy Tu-154M.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com