Z mapy Polski zniknie kolejny sowiecki monument. Dziś demontaż pomnika w Łubnicach

pixabay.com/peterStein94

Dziś przed południem z krajobrazu Polski zniknie kolejny sowiecki monument propagandowy. Zdemontowany zostanie pomnik upamiętniający czerwonoarmistów w Łubnicach (pow. staszowski).

Jak poinformował rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej, dr Rafał Leśkiewicz, obiekt propagandowy w Łubnicach, to klasyczny obelisk na cokole i postumencie schodkowym. Pięcioramienna czerwona gwiazda została z niego usunięta w marcu 2018 roku.

„W Łubnicach w latach 1944–1945 przebiegała linia frontu sowiecko-niemieckiego. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się szczątki żołnierzy sowieckich, jednak w 1946 r. zostały przeniesione na cmentarz w Stopnicy. Powstały w Łubnicach pomnik miał >>upamiętniać<< ich walkę. Obiekt propagandowy podlega usunięciu w myśl przepisów ustawy dekomunizacyjnej”

– poinformował Leśkiewicz.

Obiekt znajduje się obok ruin pałacu zburzonego przez Sowietów. Zespół pałacowy wraz z ogrodami w Łubnicach został wzniesiony około 1688 roku dla Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Prace remontowe rozpoczęte w 1855 r. przez Adama Potockiego zostały przerwane przez pożar. Pałac przetrwał I wojnę światową i niemiecką okupację. Został zburzony przez Armię Czerwoną przy użyciu min w październiku i listopadzie 1944 roku na polecenie ówczesnego komendanta gminy Łubnice, starszego lejtnanta Włodzimierza Martynowicza. Ruiny pałacu porastają dziś drzewa.

Leśkiewicz dodał, że IPN i Gmina Łubnice zawarły porozumienie, na mocy którego w miejscu usuniętego obiektu propagandowego powstanie upamiętnienie dedykowane ofiarom zbrodniczych ideologii: niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu.

Zgodnie z wytycznymi konserwatora bryła pomnika pozostanie w podobnym kształcie i wielkości (wys. 5 m). Pomnik zostanie wykonany w jasno-szarym granicie. Prace przy nowym upamiętnieniu zostaną rozpoczęte po usunięciu obiektu propagandowego.

Pomnik zostanie zdemontowany o godzinie 10. Udział w wydarzeniu weźmie prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

Transmisja z demontażu pomnika będzie dostępna na kanałach Instytutu Pamięci Narodowej w mediach społecznościowych.

Z danych IPN wynika, że w przestrzeni publicznej w Polsce może znajdować się jeszcze około 30 sowieckich pomników wdzięczności. Obiekty mają być sukcesywnie demontowane. 

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com