Zaostrzenie kar za obrazę uczuć religijnych. Wójcik: Mniej będzie się liczyła opinia biegłych

Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

„Odnosiło się wrażenie, że niczego nie można już powiedzieć i zrobić w obronie osób wierzących, obiektów kultu” – podkreślił Michał Wójcik, który przedstawił szczegóły projektu w sprawie zaostrzeniu kar za obrazę uczuć religijnych. Solidarna Polska zbiera już podpisy pod obywatelskim projektem zmian w Kodeksie karnym.

Projekt zmian w prawie przygotowano na polecenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, w związku z „rosnącym poczuciem zagrożenia ze względu na swoją przynależność religijną”. W rozmowie z tygodnikiem „Sieci” o szczegółach projektu mówił Michał Wójcik, minister w kancelarii premiera.

Zbiórka idzie bardzo dobrze, jest duża otwartość wśród ludzi na tę inicjatywę. Do wielu z nich chyba dotarło przekonanie, że dość już tego cofania się pod presją np. środowisk lewicowych. Inicjatywa, którą zaproponowała Solidarna Polska, była oczekiwana przez ludzi, ponieważ odnosiło się wrażenie, że niczego nie można już powiedzieć i zrobić w obronie osób wierzących, obiektów kultu

– mówił Wójcik. Zdaniem ministra należy zmienić to, że „łatwo narazić się na szyderstwa i ataki za publiczne deklarowanie swoich przekonań religijnych”.

Wójcik: Mniej będzie się liczyła opinia biegłych

Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podkreślił w rozmowie z tygodnikiem, że niektóre przepisy dotyczące obrazy uczuć religijnych są źle skonstruowane. Zapewnił, że zmiany przygotowane przez Solidarną Polską zakładają wprowadzenie kryteriów obiektywnych, a nie subiektywnych.

Mniej będzie się liczyła opinia biegłych. Jeżeli nie zrezygnujemy z tego znamienia, co to jest obraza uczuć religijnych, to będziemy musieli je w dalszym ciągu badać. Jeżeli sprecyzujemy rodzaje karalnych czynów, takich jak lżenie, wyszydzanie Kościoła albo związku wyznaniowego, jego dogmatów, obrzędów, a także publiczne znieważanie przedmiotu czci religijnej, to osoba dopuszczająca się takich czynów poniesie odpowiedzialność karną

– powiedział Wójcik. Przygotowany projekt zmian przewiduje, że sformułowanie „obraza uczuć religijnych” zastąpią konkretne znamiona przestępstwa, czego do tej pory nie było.

Wójcik przywoływał przypadki przerywania mszy św., dodał też, że do prokuratury wpływa coraz więcej zawiadomień o obrazie uczuć religijnych. W 2019 r. było 136 zawiadomień, w 2020 r. zaś 146. Polityk podał przykłady, czego dotyczą sprawy: krojenie tortów z podobizną papieża, konkursy jedzenia kremówek na czas czy deptanie Biblii.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com