Aby osiągnąć trwały pokój, musi być sprawiedliwy – Stoltenberg

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Pokój na warunkach Federacji Rosyjskiej i tak zwane „zamrożenie konfliktu” są nie do przyjęcia – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podkreślił, że dla osiągnięcia trwałego pokoju konieczne jest, aby zakończenie wojny opierało się na zasadach sprawiedliwości.

Stoltenberg ostrzegł, że nie powinno być pochopnych rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją. Podkreślił, że sukces Ukrainy na froncie wzmocni jej pozycję w negocjacjach. Ważnym punktem jest wyzwolenie okupowanych terytoriów w celu osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju, ponieważ to da Ukrainie najlepsze argumenty przy stole negocjacyjnym – dodał Stoltenberg.

Komentując rosnące zagrożenie nuklearne ze strony Rosji, w tym rozmieszczenie broni nuklearnej na Białorusi, Stoltenberg zaznaczył, że NATO jest zaniepokojone tymi oświadczeniami, ale nie widzi jeszcze sygnałów, że Kreml może użyć broni nuklearnej w najbliższej przyszłości. Zauważył też, że wydarzenia na sąsiedniej Białorusi, będącej sojusznikiem Rosji, wzmacniają postulaty Ukrainy o szybkie wejście do NATO.

Ukraina potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa

Stoltenberg przedstawił również swoją wizję euroatlantyckich perspektyw Ukrainy. Stwierdził, że przyszłość Ukrainy leży w NATO, ale obecnie priorytetem dla niej jest ugruntowanie pozycji suwerennego i niepodległego państwa. Dodał też, że konieczne jest osiągnięcie rzetelnych porozumień w sprawie bezpieczeństwa Ukrainy po zakończeniu wojny, aby zapobiec możliwości ponownego ataku i agresji ze strony Rosji.

Stoltenberg zapowiedział, że na zbliżającym się lipcowym szczycie NATO w Wilnie zostanie przyjęty pakiet pomocowy mający na celu dostosowanie Ukrainy do standardów NATO w ciągu kilku lat. Ten planowany od kilku lat pakiet pomocowy obejmuje wzmocnienie więzi politycznych z Ukrainą. Pomoże to zbliżyć Ukrainę do NATO, ale przyspieszonego wejścia do sojuszu nie będzie.

Wcześniej media informowały, że prezydent USA Joe Biden jest gotowy usunąć jedną z przeszkód na drodze do przystąpienia Ukrainy do NATO. Kijów może otrzymać prawo do wycofania się z tzw. Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO, który został przyjęty w 2008 roku. Program ten zapewnia doradztwo i indywidualną pomoc praktyczną, przeznaczony dla każdego nowego członka Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jednak żadna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta.

Kraje Europy Wschodniej, które są członkami NATO, naciskają na bardziej konkretny plan dla Ukrainy, aby ułatwić jej wejście do sojuszu. Jednocześnie USA i Niemcy niechętnie wychodzą poza obietnice złożone w 2014 roku, że kiedyś w przyszłości Kijów zostanie członkiem NATO. Dlatego kwestia członkostwa Ukrainy w NATO pozostaje złożona i wymaga dalszych dyskusji między państwami członkowskimi sojuszu.

Autor: Diana Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com