Boris Johnson odwiedził Ukrainę: ulubieniec ukraińskiej młodzieży rozmawiał ze studentami

agencja Reutera

W niedzielę 22 stycznia były szef brytyjskiego rządu przyjechał na zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Boris Johnson odwiedza Kijów nie po raz pierwszy. Był w stolicy na krótko przed rozpoczęciem zakrojonej na szeroką skalę inwazji, a także jako jeden z pierwszych przybył do Kijowa po wyzwoleniu regionu od okupantów w kwietniu 2022 roku.

Obecny premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak „wspiera” wizytę Johnsona na Ukrainie. Rzecznik prasowy Sunaka powiedział, że „zawsze wspiera wszystkich kolegów, którzy pokazują, że Wielka Brytania wspiera Ukrainę i nadal będzie ich wspierać”. Konsekwencja i poświęcenie Brytyjczyków we wspieraniu Ukrainy w wojnie z rosyjską agresją jest nie do przecenienia.

Boris Johnson, według brytyjskiego The Guardian, powiedział podczas swojej wizyty w Kijowie: „To jest moment, aby podwoić nasze wysiłki i dać Ukraińcom wszystkie narzędzia, których potrzebują, aby wykonać swoją pracę”.

Podkreślił, że cierpienia narodu ukraińskiego trwają zbyt długo.

„Jedynym sposobem na zakończenie tej wojny jest zwycięstwo Ukrainy i to zwycięstwo tak szybko, jak to możliwe… Im szybciej Putin zostanie pokonany, tym lepiej dla Ukrainy i świata” – powiedział Johnson.

Również prezydent Wołodymyr Zełenski i były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson spotkali się ze studentami i nauczycielami Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki w Dniu Jedności Ukrainy. Johnson zapewnił, że Zachód pomoże Ukrainie wygrać wojnę i podkreślił znaczenie zaopatrzenia Sił Obronnych w najnowocześniejszą broń. Jak zaznaczono, w spotkaniu wzięli udział studenci ze wszystkich obwodów Ukrainy, a także przedstawiciele Instytutu Wojskowego KNU.

Spotkanie rozpoczęło się w serdecznej atmosferze iz humorem. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Boris Johnson otrzymał z rąk burmistrza stolicy Witalija Kliczki tytuł honorowego obywatela Kijowa. Dzięki temu można podróżować metrem za darmo. Zełenski zaznaczył, że nawet on nie jest honorowym obywatelem stolicy.

Johnson żartował, że kiedy Władimir Zełenski przyjedzie do Londynu, być może jemu też taki tytuł zostanie nadany i będzie mógł skorzystać z bezpłatnego przejazdu metrem, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze w stolicy Wielkiej Brytanii.

Taka żartobliwa atmosfera postawiła uczestników spotkania przed pytaniami. Mimo humoru byli poważni.

Odpowiadając na pytanie Krymczyka: „Kiedy wygra Ukraina?”, Wołodymyr Zełenski zauważył:

„Już wygraliśmy, bo się zjednoczyliśmy, mamy wielki naród, wspaniały naród. Ponadto ważne jest, aby przeprowadzić fizyczną deokupację naszych terytoriów. Wtedy nie będzie to tylko zwycięstwo teoretyczne czy filozoficzne – to będzie rzeczywistość. Tempo zależy od kilku rzeczy: siły wewnątrz Ukrainy i siły z zewnątrz – pomocy partnerów. I nie możemy pozwolić na spowolnienie procesów, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, bo to przedłuży wojnę” – podkreślił Zełenski.

Prezydent zaznaczył też, że sprawiedliwe zakończenie wojny wiąże się z zapoczątkowaną przez Ukrainę formułą pokoju.

„Formuła pokoju jest potężną bronią dyplomatyczną. Wszystkie jej punkty są sprawiedliwe i uczciwe dla każdego państwa, z poszanowaniem Karty Narodów Zjednoczonych, suwerenności i integralności terytorialnej. Aby ta pokojowa formuła przyniosła efekty, ważne jest zjednoczenie przyjaciół i partnerów Ukrainy wokół jej realizacji – pozyskanie poparcia zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i wszystkich przywódców Europy” – powiedział. Zdaniem Zełenskiego studenci mogą przekazać światu prawdę o wydarzeniach na Ukrainie. Poprosił o promowanie ukraińskiej formuły pokojowej.

„Studenci, wiecie, jak korzystać z portali społecznościowych i gadżetów, możecie przekazywać te informacje szybciej niż inni ludzie”  – powiedział prezydent.

Wołodymyr Zełenski dodał, że najważniejszym zasobem armii ukraińskiej jest personel, który należy chronić.

„Ludzie są nie tylko ważni, są najważniejsi” – powiedział.

Boris Johnson dodał, że zachodni sojusznicy Ukrainy pomogą jej jak najszybciej zakończyć wojnę. Według niego, w tym celu konieczne jest jak najszybsze dostarczenie Ukrainie całej niezbędnej broni.

„Brytyjczycy są przyjaciółmi Ukraińców, pomożemy wam zakończyć tę wojnę jak najszybciej w 2023 roku. Bo tak będzie najlepiej dla świata – żeby ludzie nie umierali, i tak będzie lepiej dla Ukrainy i szczerze mówiąc , także dla Rosjan. Skończmy już z tym. Oznacza to, że trzeba zapewnić czołgi. Jestem dumny, że jako pierwszy kraj wysyłamy czołgi Challenger i oczekujemy czołgów z innych krajów. Chcemy zdobyć samoloty dla ludzi Ukrainy i potrzebujemy bardziej zaawansowanego sprzętu, wszelkiego rodzaju broni, która pozwoli wam chronić swój kraj” – powiedział brytyjski polityk.

Johnson wyjaśnił, że transfer nowoczesnej broni na Ukrainę nie doprowadzi do eskalacji, ponieważ Rosja już teraz wykorzystuje wszystkie dostępne środki na terytorium Ukrainy.

„Byłem w Buczu. Jak może dojść do dalszej eskalacji konfrontacji, skoro jedna ze stron używa już najnowocześniejszych samolotów do bombardowania dzielnic mieszkaniowych? Ukraina zasługuje na wszelką możliwą pomoc” – podkreślił były premier królestwa.

Student KNU zwróciła się do byłego brytyjskiego premiera Borisa Johnsona. Przypomniała sobie innego wybitnego premiera kraju, Winstona Churchilla, który stał się jednym z tych, którzy kiedyś pomogli przezwyciężyć nazistowski reżim Hitlera. Zapytała, co zdaniem Johnsona Churchill mógłby dziś zrobić, aby powstrzymać zbrodnie wojenne Władimira Putina.

Boris Johnson podkreślił, że wszyscy widzieliśmy mnóstwo dowodów rosyjskich zbrodni wojennych. Te przestępstwa muszą być odpowiednio zbadane. Należy zorganizować odpowiedni trybunał, który postawi sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.

„Myślę, że istnieje bardzo wyraźna paralela między tym, co zrobił Winston Churchill, a tym, co Ukraina próbuje zrobić teraz. W pierwszych dwóch latach II wojny światowej nikt nie był gotowy do konfrontacji z Adolfem Hitlerem i nazistami. Churchill dołożył wszelkich starań, aby przekonać Stany Zjednoczone do konfrontacji. Podjął wysiłek, aby zmienić umysły innych, zmienić równowagę sił. Powiedziałem też prezydentowi Zełenskiemu, że realizuje rozsądną strategię. Chcę pamiętać jego wizytę w Waszyngtonie. Było to niezwykle rozsądne posunięcie, biorąc pod uwagę, że Stany Zjednoczone udzielają dużej pomocy. Nie należy lekceważyć wkładu Amerykanów. Świat jest zjednoczony dzięki bohaterstwu narodu ukraińskiego i Sił Zbrojnych Ukrainy. Ale świat będzie mógł się prawdziwie zjednoczyć dzięki jedności zachodnich partnerów.” – powiedział Johnson.

Z kolei Boris Johnson zaznaczył, że Wielka Brytania zrobi wszystko, by jak najszybciej zakończyć tę wojnę.

Tymczasem Estonia i Litwa obniżają współpracę dyplomatyczną z Federacją Rosyjską, w szczególności Estonia prosi ambasadora Rosji o opuszczenie kraju. A Hiszpania dowiedziała się, że wybuchowe wiadomości, które wcześniej wysłano do instytucji rządowych, zostały wysłane przez rosyjski wywiad. Wiadomo, że Ukraina wygra tę wojnę, bo trzyma się dyplomacji, a Rosja kontynuuje tradycję terroru i zastraszania.

Karyna Koshel

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com